İran’da Düşen Jetin Ön Raporunda Dikkat Çeken Detay

11 genç kadının hayatını kaybettiği Başaran Holding’e ait jet kazasın için hazırlanan ön rapor düşüş nedeni olarak pilot hatasını gösterdi

İran’da Düşen Jetin Ön Raporunda Dikkat Çeken Detay
İran’da Düşen Jetin Ön Raporunda Dikkat Çeken Detay Hilal Mert

İş insanı Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran 14 Nisan günü evlenmeyi plandığı düğün öncesi arkadaşlarıyla birlikte gittiği Birleşik Arap Emirlikleri bekarlığa veda tatili dönüşünde uçak kazasında yaşamını yitirmişti.

3’ü mürettebat toplam 11 kişinin hayatını kaybettiği kaza 10 mart günü uçağın İran toprakları üzerinde aşırı irtifa kaybetmesi sonucu hızla yere çarpması ve hemen ardından ise yangın çıkması sonucu gerçekleşmişti

Challenger 604 tipi iş jetinin kara kutu incelemeleri Fransa’da tamamlandı ve ön rapor hazırlandı. İranlı ve Türk yetkililerin de katıldığı incelemelerde ön rapora ait ilk bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Kaza sonrası ortaya atıldığı gibi uçağın bozuk olmadığı ve tüm verilerin sağlıklı şekilde alınarak incelendiği ortaya çıktı.

37 bin 900 feet yükseldikten sonra alçalma talep eden ve hızla irtifa kaybetmeye başlayan uçağın stall (havada tutunamama) sorunu ile karşı karşıya kaldığı iddiaları kazanın ön raporunda da doğrulandı. Kaptan pilot Beril Gebeş ile ikinci pilot Melike Kuvvet’in bulunduğu taraflardaki hız göstergelerinde de farklılık olduğu tespit edildi. Bu hatayı pilotların fark etmemesi pilotaj hatası olarak kayda geçti. Havada uçağı tutmak için büyük çaba gösteren pilotların uzun süre uğraşsa da bunu başaramadığı ve uçağın yüksek hızla yere çakıldığı ön rapor yer aldı.

Uçakta Mina Başaran, Zeynep Coşkun, Ayşe And, Burcu Gündoğar Urfalı, Aslı İzmirli, Sinem Akay, Liana Hananel, Jasmin Baruh ve 3 mürettebat bulunuyordu.

İran jet mina başaran bekarlığa veda birleşik arap emirlikleri kaza Başaran Holding
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin Özgün Helikopteri Uçuşa Gün Sayıyor
Türkiye'nin Özgün Helikopteri Uçuşa Gün Sayıyor
Kurban Bayramı Namaz Saati Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Kurban Bayramı Namaz Saati Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı Namazı Saatleri