İki Kez Oy Veren Kadın Hakkında Flaş Karar

Belçika’da bir vatandaşın oy kullandıktan sonra İzmir’de Adnan Menderes Havalimanında da oy kullandığına yönelik fotoğraflar sonrası flaş karar alındı

İki Kez Oy Veren Kadın Hakkında Flaş Karar
İki Kez Oy Veren Kadın Hakkında Flaş Karar Hilal Mert

Belçika’da yaşayan bir Türk vatandaşı önce Belçika'da Türk konsolosluğunda hem de  İzmir’de Adnan Menderes Havalimanında da oy kullandığına yönelik fotoğraflar sosyal medyada yayılınca savcılık harekete geçti.

YSK Başkanı Sadi Güven konuya dair açıklama yaptı;

"60 ülke 123 temsilcilikte çalışma yapıyoruz. Arkadaşlarımız çok yoğun çalıştı. Ben bu çalışmada emeği geçen başta dışişleri personeli olmak üzere herkese teşekküre diyorum. Uçaklarla bugün Avrupa’nın tamamını getireceğiz. Diğer ülkelerden bir kısmı zaten bize geldi. Seçim günü sandıklar açıldıktan sonra aynı anda o sandıkları açmaya başlayacağız.

Dün itibariyle sosyal medyada bir haber dolaştı. Belçika’da bir vatandaşımızın oy kullandıktan sonra İzmir’de Adnan Menderes Havalimanında da oy kullandığına yönelik fotoğraf vardı. Aynı isimle farklı kimlikleri taşıyan kişiler olduğunu gördük. Ancak aynı şahsın fotoğrafını paylaştığını görünce bunu savcılıkla paylaştık. İlgili şahıs gözaltına alındı, tahkikat devam ediyor. Her türlü yolsuzluğun karşısında olacağız. Yasa 5 yıla kadar hapis cezası ön görüyor. Başkasına ait kimliklerle oy kullanan şahıslara 5 yıl hapis cezası var çok açık. Dün de bu kişiyle ilgili ihbarda bulunduk."

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüksek Seçim Kurulunun başvurusu üzerine birden fazla kez oy kullandığı iddia edilen Şengül Erdoğan hakkında 298 sayılı Kanun'a muhalefet ve resmi evrakta sahtecilik suçlarından soruşturma başlattı ve şahsın İzmir'de gözaltına alındığını açıkladı.

Başsavcılıktan alınan bilgi notu şöyle;

"Şengül Erdoğan isimli şahıs hakkında Yüksek Seçim Kurulu'nun, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yapmış olduğu "ilgilinin çift kimlik taşıyıp taşımadığının araştırılması istemli" suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 298 sayılı kanuna muhalefet /Resmî evrakta Sahtecilik suçlarından soruşturma başlatılarak şüpheli şahıs hakkında gözaltı kararı verilmekle yürütülen çalışmalar neticesinde şüpheli şahıs İzmir /Selçuk'ta gözaltına alınmıştır.Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

YSK başkanı Güven'in gözaltına alındığını açıkladığı Şengün Erdoğan'ın oy kullanırken kullandığı fotoğrafları sosyal medya hesabından sildiği görüldü. 

Belçika Türk İzmir sosyal medya YSK Sadi Güven evrakta sahtecilik oy kullanma seçim 24 haziran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?