İbrahim Kalın, Yeni Kabine İçin Tarih Verdi

%52 oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan "yeni kabineyi ne zaman kuracak?" soruları için haber yolladı...

İbrahim Kalın, Yeni Kabine İçin Tarih Verdi
İbrahim Kalın, Yeni Kabine İçin Tarih Verdi Hilal Mert

24 Haziran'da Türkiye için tarihi bir gün yaşandı! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Yapılan seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarıştı. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu, katılım oranı %88,2 olarak açıklandı.

27. dönem genel seçimlerinde AKP ve MHP cumhur ittifakı ile CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti ise Millet İttifakı yaparak seçime girdi. İttifak yaparak seçime giren CHP ve İYİ Parti vekil sayısını arttırıken Saadet Partisi 1 vekil dahi sokacak oy oranı alamadı. Cumhur İttifakının üyeleri ise vekil kaybı yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkan olduğu AK Parti geçimlerde bu seçimlerde ilk kez çoğunluğu kaybetti ve 295 vekil çıkardı. Bu da 600 vekilin bulunduğu mecliste herhangi bir oyalamada en az 301 vekilden 'kabul' oyu almak için AK Parti'nin başka partilerin desteğine ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor.

Yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Recep Tayyip Erdoğan %52, Muharrem İnce %30, Selahattin Demirtaş % 8 Meral Akşener ise %7 oy oranı aldı.

Bunun üzerine vatandaşlar arasında "Erdoğan yeni kabineyi ne zaman kuracak?" soruları dönmeye başladı. Bu merak üzerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bir açıklama yaptı. Kalın yaptığı açıklamada; "Erdoğan yeni kabineyi 8 Temmuz'dan sonra açıklayabilir" dedi.

24 Haziran seçim seçim 2018 erdoğan ibrahi kalın kabine Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi akp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?