Hollanda’dan Gerilimi Arttıracak Yeni Bir Hamle

Hollanda 1915 olaylarını tanımaya hazırlanıyor.

Hollanda’dan Gerilimi Arttıracak Yeni Bir Hamle
Hollanda’dan Gerilimi Arttıracak Yeni Bir Hamle

Bir Türkiye ile olan ilişkilerine mesafe koyan ve geçtiğimiz günlerde ilişkilerine normalleşmesi adına bir takım adımlar atan Hollanda yetkilileri aradaki gerilimi yeniden arttıracak adım atıyor. 

Hollanda parlamentosu 1915’i “soykırım” olarak tanımaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için adım atan ancak sonrasında Ankara Büyükelçisi’ni geri çeken Hollanda bu hamlesiyle birlikte Türkiye ile olan ilişkilerini askıya almıştı. Hollanda şimdi de 1915 olaylarını bir “soykırım” olarak tanımak için çalışmalara başladı.

Hollanda parlamentosuna verilen teklif sonucunda 1915 olayları soykırım olarak tanınacak ve 24 Nisan’da Ermenistan’daki anma törenlerine Hollanda’dan bakan düzeyinde temsilciler gönderilecek. 

Hollanda’da ki koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirilen sözde “Soykırım” iddialarını tanımak için verdiği öneriye hükümeti oluşturan diğer üç parti de destek verdi. 

CU partisi milletvekillerinden Joel Voodewind, Hollanda Televizyonu’na yaptığı açıklamada parlamentoda çoğunluğun da 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasında yana olduğunu açıkladı. 

Hollanda parlamentosu, hükümetten 24 Nisan’da anma için Ermenistan’ın başkenti olan Erivan’a ilk kez bakan düzeyinde temsilcinin de gönderilmesini istiyor. Koalisyon partilerinden birisi olan CU partisine göre Erivan’a gönderilecek olan bakan düzeyindeki temsilci güçlü bir sinyal olacak. 

Hollanda hükümeti bu  CU partisinin bu önerisine şimdilik olumlu bir yanıt vermedi ancak Hollanda Televizyonu’nun açıklamasına göre Lahey yönetiminin bu öneriye sıcak baktığı aktarıldı. 

Hollanda daha önce de soykırım iddialarını dolaylı yollardan kabul etmiş ve 2015 yılında da sadece büyükelçi düzeyinde temsil etmişti.

hollanda soykırım büyükelçi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?