Herkes O Madenin Peşinde! Tam 55 Bin Dolar

Bu yıl en çok rağbet gören madenlerden olan cobalt, değerini tam 100’de 70 artırdı. Özellikle teknoloji firmaları için oldukça önemli bir madde.

Herkes O Madenin Peşinde! Tam 55 Bin Dolar
Herkes O Madenin Peşinde! Tam 55 Bin Dolar

Elektronik cihazlarda bir çok element ve maden kullanılıyor. Bu madenlerden bir tanesi de Cobalt. Elektronik eşyalarda ve elektrikli otomobillerde kullanılan cobalt maddesi dünyada 100’de 60’ı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan bir maden. 
APPLE VE TESLA KAPIŞ KAPIŞ
Son dönemde elektronik dünyasında oldukça geniş bir alana yayılan Apple ve Tesla firmaları cobalt stoklamada yarışa girdi. 2016 yılında tam 93 bin ton cobalt üretildiği biliniyor. 
Bilindiği üzere cobaltın elektronikte en çok kullanıldığı alan bataryalar. Bataryaların içinde maddenin çoğunu cobalt oluşturuyor.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde cbalt çıakrımında çocuk işçi gibi çalışanlar olduğu için, sık sık denetime giren madenden dolayı Apple geçen yıl cobalt alımını durdurmuştu. Ama dünya rezervlerinin 100’de 60’ına sahip Kongo kadar hiçbir ülke cobalt ihtiyacını karşılayamıyor. Bu sebeple Tesla ve Apple ister istemez Kongo ülkesine bağlı. 
Bu yıl cobaltın tonu 100’de 70 değerlenerek 55 bin dolara satılıyor. Elektronik ve bataryaya sahip her eşyada cobalt gerekiyor. Özellikle son dönemde üretilen ve yaygınlaşan elektrikli arabaların bataryaları için oldukça çok miktarda cobalta ihtiyaç duyuluyor. Özellik elektrikli arabada devrim yapan Tesla’ya oldukça bol miktarda cobalt lazım.

 

cobalt üretimi tesla cobalt ihtiyacı apple cobalt madeni ihtiyacı cobalt madeni cobalt batarya cobalt maddesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nazar Boncuğu Emoji Oldu
Nazar Boncuğu Emoji Oldu
Hiç Bir Telefonda Olmayan Sadece Galaxy S10'da Olan Özellikler
Hiç Bir Telefonda Olmayan Sadece Galaxy S10'da Olan Özellikler