HDP, Selahattin Demirtaş'ın Mitinglere Katılması İçin YSK'ya Başvuru Yaptı

HDP'nin tutuklu Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için partisi harekere geçti ve YSK'ya başvuru yaptı!

HDP, Selahattin Demirtaş'ın Mitinglere Katılması İçin YSK'ya Başvuru Yaptı
HDP, Selahattin Demirtaş'ın Mitinglere Katılması İçin YSK'ya Başvuru Yaptı Hilal Mert

HDP'nin tutuklu Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için partisi harekere geçti! Cezaevinde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş'ın, İstanbul, Gaziantep, İzmir ve Mardin'de yapılacak mitinglere katılabilmesi için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Adalet Bakanlığı'na başvuru yapan HDP'li yöneticiler konuya dair bir açıklama da yaptı.

HDP cephesinden yapılan açıklamaya göre; söz konusu mitinglere Selahattin Demirtaş 'ın katılabilmesi için ilgili seçim kurullarına yapılan başvuru kabul edildi. Demirtaş adına avukatı Günizi Satar, YSK ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tefkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne verdiği dilekçede, Demirtaş'ın, İstanbul, Gaziantep, İzmir ve Mardin'de partisinin yapacağı mitingde hazır edilmesi talep edildi. Verilen dilekçede, Anayasa'nın 62'nci maddesi ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 2/1. maddesinde yer verilen eşitlik ve serbestlik ilkeleri hatırlatılarak, şöyle denildi;

"Seçim sürecinin temel faaliyetlerinden olan açık kapalı yer toplantılarının 298 sayılı yasanın 49 ve 50'nci maddelerinde belirtilen şekilde, tutukluluk koşullarında diğer adaylarla eşit bir şekilde yerine getirilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla radyo ve televizyonda yapılacak olan sesli ve görüntülü propaganda konuşması yeterli olmayacaktır. Selahattin Demirtaş kampanya döneminde seçmenleriyle sadece 2 defa, TRT yayını aracılığıyla buluşabilecektir. Bu nedenle serbest seçim ve eşitlik ilkesinin fiili olarak da uygulanması önem arz etmektedir. Her ne kadar Selahattin Demirtaş tutuklu olmasına rağmen cumhurbaşkanı adayı olarak seçime katılma hakkını kullanmakta ise de, seçim faaliyetlerine eşit şekilde katılmasının tutukluluk sebebiyle engellenmesi, Anayasa'nın 19'uncu maddesi ile bağlantılı olarak 67/1 maddesini ihlal edecek niteliktedir."

Dilekçede, Demirtaş'ın mitinglere katılmasının sağlanılması, sağlanamadığı durumda ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla mitinge katılımının sağlanması için gerekli işlemlerin yapılması da istendi.
 

HDP Cumhurbaşkanı aday Selahattin Demirtaş ! Cezaevi Yüksek Seçim Kurulu Adalet Bakanlığı miting
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş