HDP: Ağrı'da İnfaz Edilen Müşahitten Bizi Sorumlu Tutuyorlar

24 Haziran genel seçimlerinde %11,52 oy oranı alarak meclise 67 vekil sokma hakkı elde eden HDP'den seçime dair açıklama geldi...

HDP: Ağrı'da İnfaz Edilen Müşahitten Bizi Sorumlu Tutuyorlar
HDP: Ağrı'da İnfaz Edilen Müşahitten Bizi Sorumlu Tutuyorlar Hilal Mert

16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile kabul edilen Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçimi 24 Haziran günü yapıldı. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimlerde ise 8 parti yarıştı. 24 Haziran günü Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'da oy kullanma işlemi sona erdi. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu katılım %88,2 olarak açıklandı.

27. dönem genel seçimlerinde ne cumhur ittifakı ne de millet ittifakı içinde yer alabilen HDP barajı aşmayı başardı ve %11,52 oy alarak meclise 67 milletekili sokma hakkı kazandı. HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ise %8 oy alarak yarışı 3. sırada tamamladı.

Bugün HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. O konuşmadan satır başları şu şekilde;

  • Selahattin Demirtaş kendisine karşı yürütülen kara propagandaya karşı 3.sıraya yerleşmiştir. Bir eşik aşılmıştır. Demirtaş, kendisine karşı yürütülmüş kara propagandaya rağmen 3.sıraya yerleşmiştir. 4.5 milyon oy almış sayın Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır.
  • Kasım 2015 ile karşılaştırdığımızda toplamda 725 bin oy artışımız söz konusudur. İstanbul ve İzmir'de 7 Haziran seviyesinin üzerine çıkılmıştır.  Kürt illerinde istenen düzeye erişilememiş, 120 bin civarında kaybımız olmuştur.
  • İçişleri Bakanı'ndan bir telefon aldım. Beni arayarak Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde kendilerinin müşahiti olduğu bir insanının infaz edildiği ve bu infazdan bizi sorumlu tuttuğu bir telefon aldım. Yapılan infazla partimizin birebir ilişkisi olduğunu ima etmiştir. Tıpkı Suruç'ta olduğu gibi yapanlar cezalandırılmıyor. Yapmayanlar sorumlu gösteriliyor. Bu olay derhal açığa çıkarılmalıdır.
  • Süleyman Soylu "Size haddinizi bildireceğiz, size artık yaşama hakkı yok, nereye gidiyorsanız gidin" gibi saçma sapan asla kabul etmediğimiz bir konuşmayla karşı karşıya kaldım. AKP hükümeti böyle bir öfkeyle mi yönetecek. Bu ülkenin 3. büyük partisi olan bir partiyi bu tür suçlamalarla insanların gözünde karartmalarına asla izin vermeyeceğiz.
  • AKP ve MHP koalisyonu önümüze karamsar bir tablo çıkarmış olabilir ama Türkiye halklarının barışa olan özlemiyle Kürt sorununu çözeceğiz. Türkiye halkları çözecektir bu sorunu. Bizler demokratik çözüme olan inancımızla birlikte girişimlerimizi başlatacağız. Halklar inanırsa bu sorun elbette çözülür. Hükümetin yaklaşımı belliyken onlardan çok fazla bir şey beklemediğimizi belirtmek isterim. Bu sorunu Türkiye halklarıyla çözeceğiz. 
HDP AK Parti Süleyman Soylu Selahattin Demirtaş pervin buldan basın açıklaması erdoğan mhp Sezai Temelli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKLI DAVA     2018-06-28 Bu halk asla HDP ye inanmaz siz bir pkk partisi siniz halk birgün gerçeği öğrenir inşallah
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?