Göz Göre Göre Silah Sevkiyatı Yapıldı

ABD’den gelen son dakika haberine göre Washington Suriye’de faaliyet gösteren PKK’ya destek vermeye devam ediyor. Üstelik de çok hızlı bir şekilde.

Göz Göre Göre Silah Sevkiyatı Yapıldı
Göz Göre Göre Silah Sevkiyatı Yapıldı

ABD’de düzenlenen kongreden geçen tasarıda ABD teröristlere stinger yardımı yapacak. Tasarı geçer geçmez Başkan’ın onayı bile beklenmeden YPG güçlerine 7 helikopterlik silah gönderildi bile. Suriye’de muhalif güçlere stinger (taşınabilir hava savunma füzesi) verilmesine dair bütçe verilmesi konusu ABD tarafından onaylandı. Bu kapsamda da Amerika Teröristlere destek vermek için hiç zaman kaybetmeden çalışmalarına başladı. Hatta Washington’un ABD Başkanı Barack Obama’nın imzasını beklemeden PKK’nın Suriye’de ki kolu olarak kabul edilen YPG’ye silah yardımı yaptığı ortaya çıktı. 7 ayrı helikopterle indirilen silahların YPG yetkililerine teslim edildiği bildirildi. Alınan bilgilere göre PKK/YPG’nin kontrolünde olan paravan örgüt SDG (Suriye Demokratik Güçleri)’den bir yetkili Amerika Birleşik Devletleri’nin YPG kontrolü altındaki Ays İsa bölgesine 7 helikopter silah gönderdiğini ifade etti. DEAŞ ile mücadelede kullandığı SDG’nin iddiasına göre ABD bu silahları Rakka Operasyonunun ikinci ayağı için gönderdi. Bazı dış yayın kuruluşlarına konuşan bir SDG’li ise Rakka operasyonunda kullanılmak üzere koalisyon güçlerinin silah gönderdiğini doğrulayan ifadeler kullandı.

Hatta yetkililer gönderilen silahların içerisinde stinger füzelerinin ve zırhlı araçlara karşı kullanılan roketlerin de bulunduğu ifade ediliyor. Açıklamalarda ise bunun nedeni olarak ABD’nin Suriye’de güvenli bir bölge oluşturmak istemesi ve bunu da YPG’ye dayalı olarak yapmak istemesi olarak ifade ediliyor.

 

 

stinger abd ypg silah sevkiyat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek