Gençler Anıtkabir'de Ata'sını Andı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti nedeni ile 81 ilden gelen çok sayıda öğrenci Anıtkabir'e Ata'sına koştu!

Gençler Anıtkabir'de Ata'sını Andı
Gençler Anıtkabir'de Ata'sını Andı Hilal Mert

Ankara bugün de her yıl olduğu gibi en anlamlı günlerinden birini yaşadı.19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti nedeni gençler her zamankinden daha hızla Ata'sına koştu! Başkent Ankara'da ilk tören Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün edebi istirgahatı olan Anıtkabir'de yapıldı.

Ata'yı ziyaret etmek isteyen binlerce kişi sabahın erken saatlerinde Anıtkabirin önüne geldi ama önce 81 ilden gelen yüzlerce öğrenci ellerinde Türk bayraklarıyla Anıtkabir'e giriş yaptı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve beraberindekiler Aslanlı Yol'dan yürüyerek Anıtkabir'e giriş yaptı, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakıldı, ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçildi, Bakan Osman Aşkın Bak tarafından Anıtkabir Özel Defteri imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın Ata'ya ithafen Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdıkları şunlar;

"19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığınız istiklal mücadelesi, Türk tarihinin en büyük dönüm noktalarından biri olmuştur. O gün Samsun’da yaktığınız istiklal meşalesi aziz milletimizin gönlünde hala ilk günkü aşkla yanmaya devam etmektedir.

Dün düşman işgalinden kurtulurken vatan müdafaasına koşan gençlerin yerini, bugün aynı ruhla onların izinden giden istiklal sevdalısı gençler almıştır. Türkiye’yi işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma davasında mücadeleye ve çalışmaya gençlerimiz ile omuz omuza devam ediyoruz.

Gençlere armağanınız olan 18 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle başta zat-ı aliniz olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun"

İlk yapılan törenin ardından  Bakan Bak öğrecilerin yanına gidip fotoğraf çektirdi. 81 ilde düzenlenen törenlerde vals yapıldı zeybek oynandı. Spor müsabakaları ve çeşitli etkinlikler 1 hafta boyunca devam edecek. Bir çok il ve ilçede 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti nedeni bu gece fener alayı düzenlenecek.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı öğrenci Ankara Anıtkabir Mustafa Kemal Atatürk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?