Gazze'deki ABD Elçiliğinin Kudüs'e Taşınması Protesto Ediliyor, 60 Ölü!

İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı alan ABD Başkanı Trump bugün harekete gehttp://www.guncel724.com/admin/index.php?case=newsçti, İsrail ile Filistinliler arasında çatışma çıktı

Gazze'deki ABD Elçiliğinin Kudüs'e Taşınması Protesto Ediliyor, 60 Ölü!
Gazze'deki ABD Elçiliğinin Kudüs'e Taşınması Protesto Ediliyor, 60 Ölü! Hilal Mert

İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı alan ABD Başkanı Trump bugün harekete geçti. Türkiye saati ile akşam üstü 4.00'te başlayacak olan açılış töreni öncesinde Gazze'de protestolar baş gösterdi.

Protestoyu bastırmak isteyen İsrail askerleri ateş açtı, açılan ateş nedeniyle bir çok kişi hayatını kaybetti, 2700 den fazla kişi de yaralandı. İsrail ordusu Gazze sınırında toplanan Filistinli göstericilerin üzerine İnsansız Hava Araçlarıyla (İHA) göz yaşartıcı gaz atıyor. Sağlık ekiplerinin yaralı ve ölülere müdahale etti ama ABD Başkanı Trump bugün harekete geçmesi üzerine protestolar hala devam ediyor. Öğlen namazının ardından protestoların şiddetlenmesi bekleniyor. 6 haftadır Gazze'de Büyük Dönüş Yürüyüşü protestoları yapılıyordu.

İsrail ile Filistin Neden Çatışıyor?

14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle Filistinliler, 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak adlandırıyor ve anıyor. 1967'den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs İsrail işgali altında bulunuyor.

İsrail İsrail Büyükelçiliği Kudüs Trump Gazze Protesto Filistinli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş