Filistin'e Her Zaman Sahip Çıkacağız!

Başbakan Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Filistin'e Her Zaman Sahip Çıkacağız!
Filistin'e Her Zaman Sahip Çıkacağız! Fatih Kaya

Başbakan Binali Yıldırım, dünyanın dün yeni bir İsrail terörüne şahit olduğuna değinerek; "Amerikan yönetiminin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma merasimi esnasında, Gazze sınırında silahı olmayan sivil insanlar bu kararı protesto ettiler. Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail'i şiddetle lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz." diye konuştu.

Dün yaşanan olaylarda yaklaşık 61 Filistinlinin şehit olduğuna, 3 bin civarında yaralının olduğuna dikkat çeken Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin Filistinliler ile dayanışma içinde olduğunu göstermek amacıyla 3 günlük yas ilan ettiğini, İsrail’deki ve Washington büyükelçilerinin çağrıldığını hatırlattı.

Türkiye’nin, Filistin'in haklı davasına bugüne kadar sahip çıktığını ve bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğini söyledi.

Binali Yıldırım, parti grup toplantısında; "Bu kurşunlar insanlığın vicdanına atılmış kurşunlardır. İsrail'in şiddetine kol kanat geren Amerikan yönetimi bilmelidir ki zulüm nemrutları abat etmediği gibi masumlara kurşun yağdıranları da abat etmeyecektir. Amerikan elçiliğinin Kudüs'e taşınmasını barışa karşı sabotaj olarak görüyor ve kabul etmiyoruz. Bu karar bizim için yok hükmündedir." dedi.

Başbakan Yıldırım, 2017'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında, konuya ilişkin oylamada 128 ülkenin, Amerika'nın uygulamak istediği bu karardan vazgeçmesi ve büyükelçiliğin taşınmaması yönünde oy kullandığını hatırlatarak; “Maalesef Amerikan yönetimi BM'nin, dünyadaki 128 ülkenin iradesini yok sayarak bu yanlış kararında ısrar etti. Sonuç; 61 insanın hayatı, binlerce insanın yaralanması. Amerikan elçiliğinin açılışı, Müslüman kanı dökülen bir gün olarak tarihe geçmiş bulunmaktadır." dedi.

binali yıldırım abd israil kudus tel aviv washington
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin Özgün Helikopteri Uçuşa Gün Sayıyor
Türkiye'nin Özgün Helikopteri Uçuşa Gün Sayıyor
Kurban Bayramı Namaz Saati Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Kurban Bayramı Namaz Saati Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı Namazı Saatleri