"FBI FETÖ'yle İlgili Ciddi Bir Soruşturma Yürütüyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dişişleri Bakanı Mike Pompeo ile Menbiç konusunda bir görüşme yaptı ve önemli açıklamalar yaptı

Hilal Mert

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dişişleri Bakanı Mike Pompeo ile Menbiç konusunda bir görüşme yaptı. Yaptığı görüşmeye dair açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu önemli mesajlar verdi.

Menbiç için yol haritasının üç aşamadan oluştuğunu belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la Menbiç konusunda belirlenen yol haritasının özünün korunduğunu vurguladı, ikinci aşamada  YPG'nin bölgeden çekileceğini belirtti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, YPG'nin Menbiç'ten çekilmesi sürecinde üçüncü bir ülkenin rol almayacağını da duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya dair şöylr konuştu;

"YPG'yi terör örgütü kabul edecekleri izlenimini almadım. YPG Menbiç'ten çekilirken silahlar alınacak. Çekilmeyle süreci bittiğinde silahlar da alınmış olacak. Çekilen YPG'liler Fırat'ın doğusuna gidecek."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'nin FETÖ lideri Fetullah Gülen'e yönelik ciddi bir soruşturma başlattığını da açıkladı. Alınan bilgiye göre; FBI'ın ciddi bir şekilde soruşturma başlattı ve bu soruşturmadan Türkiye gayet memnun.

Mevlüt Çavuşoğlu: Bu konuda da işbirliği yapabileceğimizi, charter okullarının nasıl suistimal edildiği gibi konularda da kendilerine yardımcı olabileceğimizi söyledik

NELER OLMUŞTU?

FETÖ terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 günü gecesi darbe girişimi yapılamaya çalışıldı. 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivil; 35 askerî uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askerî gemi, 3 bin 992 silah ve 37 askerî helikopterle darbe girişiminde bulundu. Önce136 darbeci asker Boğaziçi Köprüsü’nü kapattı, köprü üzerinde 30 vatandaş FETÖ’cü hainler tarafından şehit edildi.Genelkurmay Başkanlığı darbeciler tarafından basıldı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları rehin alındı. Orgeneral Akar’a silah zoruyla darbe bildirisi imzalatılmak istendi. TRT işgal edildi ve darbeci askerlerin korsan darbe bildirisi canlı yayında okutuldu. Ardından FETÖ terör örgütü tarafından CNN Türk’ün yayını durduruldu ve Digitürk hedef alındı. FETÖ’cü pilotlar F-16 uçaklarıyla TÜRKSAT’ı bombalarken iki kobra helikopteri de TÜRKSAT’ı teslim etmemek için direnen halka ateş açtı. TÜRKSAT önünde iki vatandaş şehit oldu.Darbeciler tarafından havaalanlarını hava trafiğine kapatıldı. 58 darbeci subay, İstanbul Atatürk Havalimanı’nı 4 tank, 4 zırhlı araç, 4 kamyon ve 4 askeri jip ile işgal etti. Burada 6 vatandaş şehit oldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni F-16 uçakları bombaladı, 29 kişi şehit oldu.Milletvekillerinin içinde bulunduğu sırada Gazi Meclis tam 11 kez bombalandı. Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi de FETÖ’cü teröristlerin F-16 uçaklarından attığı bombalar ile vuruldu. 51’i özel harekat polisi olmak üzere 56 kişiyi şehit edildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü de bir kez F-16 ve 6 kez de helikopterlerle vuruldu. FETÖ, 27 asker ve 2 komando ile Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı oteli bastı. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma polisi olmak üzere iki polis şehit oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi kaçmayı başardı. CNN Türk canlı yayınına bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı meydanlara, sokaklara çağırdı.Sokağa dökülen halk tarafındandirenişi başladı. Başarısız olacağını anlayan FETÖ'cülerden kimileri teslim oldu kimileri de kaçtı. Olaylı gece sonunda 250 kişi şehit edildi ve 2196 gazi oldu.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Menbiç FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?