Etiyopya Yarın Sabah 2011 Yılına Girecek

Kendine özgü takvim kullanan Etiyopya halkı, yarın sabah 2011 yılına girecek...

Etiyopya Yarın Sabah 2011 Yılına Girecek
Etiyopya Yarın Sabah 2011 Yılına Girecek Hilal Mert

Kendine özgü takvim kullanan Etiyopya, yarın sabah yeni bir yıla girecek!

Yılbaşı dolayısıyla başkent Addis Ababa’nın pazarları ve çarşıları canlandı, kiliseler, eğlence mekanları, restoranlar ve otellerde de hazırlıklar devam ediyor...

Her yılbaşında olduğu gibi bu yıl da mahkumlara af çıkarma geleneğini sürdürecek olan Doğu Afrika ülkesi Etiyopya yönetimi, şimdiye kadar yaklaşık 9 bin mahkumun affedildiğini duyurdu.Ülkede yeni yılın başlayacağı 11 Eylül günü de resmi tatil ilan edildi.

Bir doğu Afrika ülkesi olan Etiyopya'daEtiyopya takvimi eski tabiriyle Habeşe Takvimi, Etiyopya Hristiyanları için de dini takvim olarak kabul ediliyor. Miladi takvimdeki tarih ilerleyişini yaklaşık 7 yıl 8 ay geriden takip eden Etiyopya takvimi, güneş esaslı bir takvim olma özelliği gösteriyor.

Mısır'daki Kıpti Hristiyanların kullandığı takvimle benzerlik gösteren Etiyopya takviminde 30 günden oluşan 12 ay ile 5 veya 6 artık günü içeren 13'üncü ay bulunuyor. Bu takvime göre, yeni yıla her yıl 11 veya 12 Eylül'de giriliyor. Kendine özgü takvimin yanı sıra farklı saat sistemi de kullanan Etiyopya'da gün, 12 saatlik iki farklı bölümden oluşuyor. 12 saatlik ilk saat dilimi 06.00'da, ikinci saat dilimi ise 18.00'de başlıyor.

Etiyopya takvim yılbaşı Afrika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?