Et Fiyatlarındaki Astronomik Artık Hazır Yemek Sektörünü Vurdu

Ülkemizdeki et fiyatlarının sürekli artmasının ardından her gün 7 milyon kişinin yemek yediği hazır yemek sektörünün de et fiyatlarında yaşanılan istikrarsız artış sebebiyle zor zamanlar geçiriyor.

Et Fiyatlarındaki Astronomik Artık Hazır Yemek Sektörünü Vurdu
Et Fiyatlarındaki Astronomik Artık Hazır Yemek Sektörünü Vurdu

Ülkemizde her geçen gün büyüyen bir sektör olan hazır yemek sektörü et fiyatlarındaki astronomik artış sebebiyle zor günler geçiriyor. Yaklaşık olarak 5 binin üzerindeki firmanın varlık gösterdiği hazır yemek sektöründe yıllık 67 milyar TL cirosuyla 500 bin kiliyi doğrudan 2 milyon kişiyi de dolaylı olarak istihdam eden en önemli sektörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Günlük yemek veren firmaların satış cirosu 26 milyar TL civarındayken yan sektörlerde etkilendiğinde sektörün yıllık büyüklüğü 67 milyar TL civarına ulaşıyor.

Avrupa’da hazır yemek sektörünün yıllık cirosu 330 milyar dolar seviyesinde seyrederken Türk firmaları da hazır yeke sektöründen daha çok pay alabilmek için çalışmalarını hızlandırmış durumda. Hazır yemek sektörünün çatı kuruluşlarından birisi olan Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Başkanı Sedat Zincirkıran Türk yemek üreticilerinin Avrupalı yemek üreticilerinden daha hijyenik olduğunu belirterek “Kişisel kullanım ve mutfak standardizasyonunda Avrupa’dan daha iyi durumdayız. Türkiye’nin Avrupa’dan eksik kalan yönü ise mutfağa giren gıdaya getirilen standartlar. Bu noktada yemek sanayicilerinin hedefi, yakın gelecekte gıda standardını yakalayarak, Avrupa pazarından da önemli bir pay elde edebilmek olacaktır. Sektör yenilikçi alt yapısı ile dünyaya yemek pazarlayabilecek konumda” dedi.

Hazır yemek sektörünün Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizen Zincirkıran açıklamasının devamında "Son dönemde yemek girdi maliyetlerinde yükseliş kaydedildi. Özellikle et fiyatları son dönemde yine tırmanışa geçti. Verdiğimiz yemeğin parasını bir ay sonra alıyoruz. Bunun sonucu olarak ödemelerde ertelemeler başladı. Buna bağlı olarak bazı firmalar iflas ederken piyasadan çekilmek zorunda kaldılar. Maliyetlerin artmasından dolayı sektörde iflasların da artacağı endişesi taşıyoruz.” dedi.

hazır yemek fast food et fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş