Eski AKP'li Abdüllatif Şener CHP'nin Konya Vekili Oldu

AKP'nin kurucularından Abdüllatif Şener bu yıl seçime CHP saflarından girdi ve Konya'dan 1. sıra millettvekili seçilerek meclise girmeye hak kazandı

Eski AKP'li Abdüllatif Şener CHP'nin Konya Vekili Oldu
Eski AKP'li Abdüllatif Şener CHP'nin Konya Vekili Oldu Hilal Mert

Türkiye, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçiminin dün yaptı. 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel 8 parti seçimlerde yarıştı.

Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partiler ittifak şeklinde sandıkta yarıştı, çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu, katılım oranı %87 olarak açıklandı.

Meclise girmeye hak kazanan partilerin vekil sayısı şöyle;

 • AKP: 290
 • MHP: 49
 • CHP: 146
 • İYİ PARTİ: 47
 • HDP: 68

600 milletvekilinin seçildiği seçimde birçok ünlü isim de meclise girmeye hak kazandı. Meclise girenler arasında Mehmet Ağar, Bendevi Palandöken ve Bülent Arınç'ın oğullarının yanı sıra, Süleyman Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur da vekil seçildi. Ayrıca tutuklu Enis Berberoğlu da cezaevinden milletvekili seçilmeye hak kazandı, AKP'nin kurucularından olan ve 2007 yılında Erdoğan ile yaşadığı sorunlar nedeni ile AKP'den ayrılan Abdüllatif Şener de CHP'den milletvekili seçilmeye hak kazandı.

Konya'da seçim çalışması sırasında zaman zaman AKP'li seçme tarafından eleştirilen Şener Konya'dan 1. sıra aday seçildi hatta CHP Konya'dan meclise 2 vekil sokmayı başardı. Mecliste Abdüllatif Şener ile AKP'lilerin nasıl br iletişim halinde olacağını zaman gösterecek...

 • Abdüllatif Şener Kimdir?

  26 Nisan 1954 Sivas doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Anabilim Dalı’nda doktora yaptı.

  1991-1998 yılları arasında 19. Dönem ve 20. Dönem Refah Partisi, 1998-2001 yılları arasında Fazilet Partisi, 2001-2007 yılları arasında 22. Dönem AK Parti Sivas Milletvekili olarak mecliste görev yaptı. 2001 yılında kurulan AK Parti’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 58. ve 59. Hükümet Dönemi'nde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevde bulundu. AK Parti ile yaşadığı görüş ayrılığı nedeni ie 11 Temmuz 2008'de AK Parti’deki görevinde istifa etti.

  25 Mayıs 2009'da Türkiye Partisi'ni kurdu ve bir dönem partinin genel başkanlığını yaptı, bir süre sonra bu görevinden de istifa etti. 24 haziran genel seçimlerinde CHP'den Konya 1. sıra milletvekili seçildi.

Enis Berberoğlu 24 haziran seçim 2018 Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi erdoğan akp chp konya millet ittifakı Abdüllatif Şener
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?