Emniyet Genel Müdürlüğü Uyardı! "Çocuğunuz İçin Sakın Bunu Yapmayın"

Emniyet Genel Müdürlüğü, 9 günlük bayram tatili için kayıp çocuk olaylarıyla ilgili olarak ailelere uyarıda bulundu...

Emniyet Genel Müdürlüğü Uyardı!
Emniyet Genel Müdürlüğü Uyardı! Hilal Mert

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan ‘kayıp çocuklar’la ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü, 9 günlük bayram tatili için kayıp çocuk olaylarıyla ilgili olarak ailelere uyarıda bulundu. En çok kayıp çocuk olaylarının bayram tatillerinde yaşandığına dikkat çeken Emniyet Genel Müdürlüğü, anne-babalara “Çocuğunuzun fotoğraflarını ismiyle birlikte sürekli sosyal medyada paylaşmayın. Bayram harçlığı verme bahanesiyle yanına yaklaşan yabancılardan uzak durmasını öğretin” uyarısında bulundu.

EGM’nin 2014 yılında devreye soktuğu ‘Kayıp Alarmı Projesi’ kayıp çocukların bulunmasındaki en başarılı çalışma sistemi oldu. 2014 yılından önce emniyet birimleri kayıp için başvuruya gelen ailelere 24 saat geçmesi gerektiğini belirtip kayıt oluştururken, projeyle bu uygulamadan vazgeçilerek anında kayıtlar tutulmaya başlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, çocukların kaybolmaması için anne-babalara uyarılarda bulunurken, yapmaları gerekenleri ise şöyle sıraladı;

  • Çocuklarınıza, tanımadığı kişilerden uzak durmasını söyleyin.
  • Tanımadığı kişiler tarafından vücuduna dokunulduğunda nasıl bir tepki vermesi gerektiğini öğretin.
  • Tanımadığı kişilerle fiziksel temas kurmasına izin vermeyin, uzak durmasını söyleyin.
  • İnternet ortamında, sosyal medya hesaplarında görüştüğü kişilere dikkat edin, çocuğunuzun fotoğraflarını ismiyle birlikte sürekli sosyal medyada paylaşmayın.
  • Telefon numaranızı ve acil ihbar hatlarını (155-156-112) ezberletin. ,Tanımadığı kişilerin araçlarından uzak durması gerektiğini ve gelebilecek tehlikelere karşı arabanın gittiği yönün tersi istikametinde koşmasını, kaybolduğunda güvenlik güçlerinden yardım istemesi gerektiğini öğretin.
  • Kendini tehlikede hissettiği anda ‘Onu tanımıyorum’ diye bağırmasını, çığlık atmasını öğretin.
  • Bayramda harçlık verme bahanesiyle yanına yaklaşan yabancılardan uzak durmasını, hediye alacağını söyleyerek bir yere davet edenlerle gitmemesini tembih edin. Tanımadığı kişilerle asansöre binmemesi gerektiğini söyleyin.
Emniyet Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk kurban bayramı aile ziyaret sosyal medya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor