Dünya Nihayet Kabul Etti…!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ABD ve İsrail’in veto etmesine rağmen, Filistin Halkına Koruma Sağlanması kararını oy çokluğuyla alarak, tarihinde ilk Filistin lehine bir karar almış oldu.

Dünya Nihayet Kabul Etti…!
Dünya Nihayet Kabul Etti…!

Uzun yıllardan bu yana, İsrail hükümetinin Filistin halkına yaptığı baskı nedeniyle Filistin halkının can güvenliğini sağlamak ve korumak için, tarihinde ilk kez Filistin halkının gördüğü zulmü kabul ederek, Filistin lehine karar almış oldu.

İsrail’in uyguladığı baskı rejimine karşı, tepki gösteren Filistin’lilerin eylemlerinde ve gösterilerinde, ölüm ile sonuçlanan olaylar nedeniyle, bugüne kadar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin gündeme sürekli getirdiği İsrail baskısı, Birleşmiş Milletlerde kabul edilerek, Filistin halkının can güvenliğinin korunması kararı Genel Kurulda kabul edildi.

En son Mayıs ayı başında, Yemen tarafından hazırlanan ve Genel Kurul gündemine getirilen Filistin ile ilgili karar tasarısına, ABD ve İsrail veto ederek, Genel Kurulda görüşülmesine karşı çaba göstermişlerdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Filistin haklının korunması kararına, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından, alınan karar hakkında Türkiye’nin memnuniyetini gösteren bir mesaj yayınlandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Filistin Halkına Korunma Sağlanmasına ilişkin kararın BM Genel Kurulu’nda büyük bir çoğunlukla kabul edilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Uluslararası toplumun sağduyulu üyeleri bu kararla yaşama hakkı başta olmak üzere en temel haklarına yönelik ağır ihlaller karşısında Filistin halkının asla yalnız bırakılmayacağını, haksızlığa karşı sessiz kalınmayacağını bir kez daha ortaya koymuştur.

Haklı ile haksızın kesin çizgilerle birbirinden ayrıldığı, uluslararası toplumun vicdanını sızlatan böyle bir konuda bir kısım BM üyesinin kararı desteklemeyerek evrensel adaletin gereğini yerine getirmekten imtina etmesi son derece düşündürücüdür. Barışçı protesto gösterisinde bulunan Filistinli sivillere yönelik katliamın faillerinin hesap vermelerinin sağlanması ve ileride benzer olayların tekerrürünün önlenmesi amacıyla caydırıcılık tesis edilmesi için BM Genel Sekreteri’nin ivedilikle kararın gereğini yerine getirmesini ve bu çerçevede uygulanabilir öneriler geliştirmesini bekliyoruz.

Türkiye bu konuda önümüzdeki dönemde de atılacak adımların takipçisi olmaya, Filistin halkının yanında durmaya devam edecektir.” denildi.

BM Genel Kurulunda görüşülen Flistin kararı, 8’e karşı 120 ülkenin oyuyla kabul edildi.

birleşmiş milletler bm israil filistin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş