Dolandırıcılar Yeni Kimliklerle Milyonluk Vurgun Yaptı

Bankalarda yüklü hesapları olan vatandaşların yeni çipli kimlik kartlarını sahte belgelerle alan dolandırıcılar milyonluk vurgun yaptı.

Dolandırıcılar Yeni Kimliklerle Milyonluk Vurgun Yaptı
Dolandırıcılar Yeni Kimliklerle Milyonluk Vurgun Yaptı

Türkiye’de vatandaşlar yeni kimlik kartlarını almaya devam ederken dolandırıcılar bu yeni kimliklerle banka müşterilerinin müşterilerinin hesaplarını boşaltarak milyonluk vurgun yaptı.

Dolandırıcılar her geçen gün yeni yöntemlerle insanları dolandırmaya devam ediyor. Banka müşterilerilerinin hesaplarını boşaltarak vurgun yapan çetenin sahte belgelerle başkası adına parmak izi verip çipli kimlik kartları çıkarttığı belirlendi. 

Siber polis ekipler tarafından 35 kişilik dolandırıcılık çetesine yapılan operasyon bir güvenlik açığını ortaya çıkarttı. Dolandırıcı çetenin liderinin Bilecik’te sahte belgeler kullanarak Hayrullah Y.’nin adına çipli kimlik aldığı belirlendi. Çipli kimlikler için parmak ve avuç içi izi alan nüfus memurlukları eski kayıtlar olmadığı için herhangi bir karşılaştırma yapamıyor ve bu da dolandırıcıların başkalarının adına yeni kimlikler çıkartabilmelerine imkan tanıyor. 

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda vatandaşların bilgilerini ele geçirdikten sonra banka müşterilerinin hesaplarını sahte kimliklerle boşaltan 35 kişilik dolandırıcılık şebekesi çökertildi. 1 milyon TL’yi aşan vurgun yapan dolandırıcılara bankalardan bilgi sızdıran Hilal B. İle Eray A.’da tutuklandı. 

Bilecik’te yaşayan çete lideri Osman Ö’nün sahte belgelerle başkası adına “çipli kimlik” aldığı belirlendi. Çipli kimlik kartı alınırken eski kayıtlarla herhangi bir karşılaştırma yapılmadığı için kolayca parmak izi ve avuç içi bilgilerini okuttu. Bilecik’te yaşayan ve kimliğini yenilemeyen Hayrullah Y.’nin adına sahte belgelerle düzenlenen yeni çipli kimlik kartıyla dolandırıcılık başlamış oldu. 

Üzerinde sahte kimlikle yakalanan Osman Ö.’nün kimliğine incelenmek üzere el konuldu.

sahte kimlik dolandırıcılık çipli kimlik parmak izi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş