Diyarbakır, Denizli ve Ankara'da Seçim Skandalı Yaşandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçimi yapılıyor ancak bazı bölgelerde kanlda olaylar yaşanıyor!

Diyarbakır, Denizli ve Ankara'da Seçim Skandalı Yaşandı
Diyarbakır, Denizli ve Ankara'da Seçim Skandalı Yaşandı Hilal Mert

Bugün Türkiye için tarihi bir gün! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Bugün de ilk kez bu sistemin ilk seçimi yapılıyor. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarışıyor.

Bugün Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'a kadar da devam edecek. Ardından oy sayma işlemine başlanacak. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarışacağı çifte seçimde bugün 56 milyon 342 bin 263 seçmen oy kullanacak.

Türkiye'nin bazı bölgelerinde seçime dair skandal olaylar yaşandı.

-Şanlıurfa’da blok oy yani toplu oy skandalı yaşandı!

Şanlıurfa'da müşahitler darp ve tehdit edildi. Başta Şanlıurfa Merkez’e bağlı Eyyübiye ve Halliye köyleri olmak üzere pek çok köyde müşahitleri geri çekilmek zorunda kaldı. Olay üzerine CHP ivedilik ile YSK'ya başvuru yaptı. Verilen dilekçesinde, müşahitlerin köylere sokulmaması ve toplu oy kullanımı olaylarına karşı YSK’nin önlem alması istendi. CHP’nin Şanlıurfa’da yaşananlar konusunda YSK’ye 4 ayrı başvuru yaptığı öğrenildi. CHP tarafından YSK’ye yapılan başvuru sayısının 10 olduğu ifade edildi. Yaşanan olay sonrası YSK Başkanı Sadi Güven, Suruç'taki iddialara ilişkin açıklama yaptı. Sadi Güven yaptığı açıklamada, "Suruç 'taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur" dedi.

-Ankara'da listede adı olmayan iki kişiye oy kullandırıldı

Ankara Çankaya Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi'nde, 2425 nolu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisi "adı var" diyerek iki kişiye oy kullandırdı. Diğer sandık görevlisinin durumu fark etmesiyle yaşanan olay üzerine tutanak tutuldu, pusula ve zarf geçersiz sayılması için kenara ayrıldı.

-Diyarbakır’da Kulp’a bağlı Koçkar Köyü’nün yolunu kapatan köy korucuları HDP’li sandık görevlilerinin köye girmelerine engel oldu

Diyarbakır’da Kulp’a bağlı Koçkar Köyü’nün yolunu kapatan köy korucuları HDP’li sandık görevlilerinin köye girmelerine engel oldu, yaşanan bu olay üzerine HDP’li yetkililer durumu hemen İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi. Yapılan görüşmelerde yetkililer, korucularla görüşüldüğünü ve sandık görevlilerinin köye gidebilecekleri belirtildi.

-Ankara Sincan'da Özkent Akbilek Ortaokulunda 6 Oy ve Ötesi gönüllüsü darbedildi.

Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret edildiği için kavga çıktığı iddia edildi, okulda polis biber gazı kullandı. Okulda AKP’liler “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları atarken, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın gelmesi ile dışarıdaki olaylar sakinleşti.

-Denizli'de yırtık oy torbaları bulundu

Denizli’nin Merkez Efendi ilçesinde 12 okula gönderilmek üzere Nevzat Erten Anadolu Lisesi’nde tutulan seçim torbalarının altlarının yırtık olduğu ve zarf ile pusulaların koruyucu ambalajlarının ise açıldığı görüldü. Durumu fark eden HDP ve CHP’li okul sorumluları olayı hemen avukatlara bildirdi. Sandık kurulu üyeleri torbalara el koyarken, avukatlar okula gelerek torbaları kayıt altına aldı. Torbalar kontrol edilerek, tutanak tutulup Yüksek Seçim Kurulu’na bildirildi.

-Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde müşsahitler arasında yumruklu kavga çıktı

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde de sandık başında kavga çıktı. Gölcük'ün Değirmendere Uğur Mumcu Ortaokulu’nda meydana gelen kavga sandık müşahitleri arasında bilinmeyen bir nedenle tartışma çıkması ile başladı. Tartışma sırasında müşahitlerden biri, diğerine yumruk atmaya çalıştı. Yaşana bu olay üzerine araya polisler girdi ve görevliler tarafları birbirinden uzaklaştırdı. Bu sırada araya girenler, tarafları sakinleştirmeye çalıştı. Sakinleştirilen taraflar, tekrar görevlerine devam ediyor.

kocaeli gölcük Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi seçim Cumhurbaşkanı seçimi şanlıurfa denizli Diyarbakır Ankara akp erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş