Diyanet Noktayı Koydu, Müftüler O Çiftlere Nikah Kıyamayacak

Diyanet genelge yayımladı müftüler artık o çiftlerin nikahını kıyamayacak.

Diyanet Noktayı Koydu, Müftüler O Çiftlere Nikah Kıyamayacak
Diyanet Noktayı Koydu, Müftüler O Çiftlere Nikah Kıyamayacak

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, müftülerin nikah kıyma yetkisi, görev ve sorumluklarıyla ilgili genelge yayınladı. Artık müftüler nikahı eşlerden biri yabancıysa işlem yapamayacak, zorla evlendirildiğini hissettiği kişinin nikahını kıymayacak. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, müftülerin nikah kıyma yetkisi, görev ve sorumluklarının yer aldığı bir genelge yayınladı ve il ve ilçe müftülüklerine gönderdi. 

EŞLERDEN BİRİ YABANCI OLURSA MÜFTÜNÜN YETKİSİ OLMAYACAK 

Diyanet İşleri Başkanlığınca tüm il ve ilçe müftülüklerine gönderilen genelgede, müftüler, bu yetkilerini görev yaptıkları il, ilçe, belediye ve köy sınırları içerisinde kullanabilecek, eşlerden birinin yabancı uyruklu olması halinde müftülüklerin evlendirme yetkisi bulunmayacak. 

Diyanetin genelgesine göre; müftünün evlenme başvurularını kabul etme, evlenme dosyasını hazırlama, evlenmeyi gerçekleştirme, aile cüzdanını düzenleme, evlenme bildirimi düzenleme ve bu bildirimi nüfus müdürlüğüne bildirme gibi görev, yetki ve sorumlulukları da yer alıyor.  

Müftüler, tarafların evliliğe ilişkin sunulan belgeleri inceleyebilecekler ve evliliğe mani bir durum gördüklerinde yada tespit ettiklerinde bu işlemi yapmayı reddedebilecekler. Eğer taraflar, tespit edilen bu maninin bulunmadığını belge ile ispatlayamazlarsa evlilik işlemi yapılmayacak. 

Evlilik işlemi yapılırken taraflardan birinin davranışlarından, iradesini serbestçe açıklanmasını engelleyici ruh hali içinde bulunduğu açıkça anlaşılırsa, müftü bu durumu taraflara bildirerek yapılacak olan evlilik işlemini erteleyebilecek. 

Müftüler nikah işlemini, ilgili makamlar tarafından bu iş için tahsis edilen resmi salon veya yerlerde yada tarafların istemesi halinde ise özel bina veya salonlarda yapabilecek. Müftülüler nikah törenini tarafların talebi halinde ikametgahlarda da yapabilecek. Cezaevi ve hastanelerde de müftüler nikah işlemi yapabilecek. Tutuklu ve hükümlüler için cumhuriyet savcılığının izniyle ceza ve tutukevlerinde, hastalar için ise baştabip veya müdürün izniyle hastanede de nikah işlemi yapılabilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Nikah Genelgesi Müftülere Nikah Yetkisi Müftüler Kimlerin Nikahını Kıyabilecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş