Deforme Olmuş Atatürk Fotoğraflarını Atan Görevlilere Soruşturma Açıldı

Müze gemiden deforme olmuş Atatürk fotoğraflarını atan görevlilere yaptıkları ayıp sonucu soruşturma açıldı

Deforme Olmuş Atatürk Fotoğraflarını Atan Görevlilere Soruşturma Açıldı
Deforme Olmuş Atatürk Fotoğraflarını Atan Görevlilere Soruşturma Açıldı Hilal Mert

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ve Kurtuluş Savaşı'nın başkonutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla birlikte Anadolu'ya geçtiği Bandırma Vapuru'nun önemini bilmeyen yoktur. Çürüyen Bandırma Vapuru'nun bire bir aynısı yapıldı ve Samsun Limanı'na demirlendi. Müze haline gitirilen gemiyi gezen bir kadın ziyaretçi, görevlilerin Atatürk'ün bazı fotoğraflarını gemiden attığını gördü ve cep telefonuyla o anları kaydetti.

Sosyal medyada kısa sürede yayılan görüntü sonrası Samsun Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş konuya dair açıklama yaptı. 2 ay önce yapılan çalışmada gemide bulunan 90 fotoğrafın yenileriyle değiştirildiğini, sergilenen fotoğrafların sökülüp atılmadığını ifade eden başkan Çamaş, "kullanılmayacak durumda olan ve depoda bekletilen 4-5 fotoğrafın atılması yanlış bir davranış bizim bir bilgimiz yoktur. Bu davranışta bulunan görevliler hakkında idari soruşturma başlatıldı" dedi.

  • Bandırma Vapuru Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ve Kurtuluş Savaşı'nın başkonutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun’a geldiği ve kurtuluş mücadelesinin en büyük tanığı olan Bandırma Vapuru’nun bire bir kopyası olarak 2003 yılında yapıldı. 2005 yılından bu yana 'müze gemi' olarak hizmet veriyor. 35 bin metrekarelik Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyasının da yer aldığı 189 eser sergileniyor. Eserler arasında Atatürk’ün tabancası, kendi el yazısının yer aldığı metinler ve kıyafetleri de yer alıyor. Bandırma Vapuru’nda Atatürk’e ait 60 fotoğraf, 1870'li yıllarda yapılmış duvar saati, telefon, cetvel, pergel, yangın tüpü, masa ve sandalyeler bulunuyor. Geminin kamara bölümünde Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı'ndaki yatak odasının bire bir kopyası, müzenin kamara bölümünde de Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri yer alıyor. Heykellerin bulunduğu odada yer alan tarihi saat Atatürk’ün Samsun’a çıktığı an olan saat 08.00’i gösteriyor. Müze gemiyi yılda yaklaşık 600 bin kişi ziyaret ediyor.

Bandırma Vapuru Bandırma Vapuru müzesi Türkiye Cumhuriyeti Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı Samsun Müze gemi fotoğraf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?