Define Bulamayıp Hüsran İle Döndüler.

Son 10 yılda çeşitli bahanelerle gizli olarak kazı yapan definecilere izin çıktı. Bu izin sonucu kazı yapan defineciler eli boş döndü.

Define Bulamayıp Hüsran İle Döndüler.
Define Bulamayıp Hüsran İle Döndüler.

Türkiye'nin her yerinde define bulmak ümidiyle kaçak kazı yapılıyor. Defineciler bu kazılarda buldukları tarihi eserleri ya kaçak olarak yurtdışına çıkarıyor ya da ülke içinde satıyorlardı. Çok sayıda insanlık mirası tarihi eser, hasar görüyor. Definecilerin bir çoğu kaçak kazı yaparken bir çoğu da izinli olarak kazı yapıyorlardı.

Kurumlara başvuranlar şu tür bahaneleri söylüyorlardı:

 “Rüyamda gördüm”, “Dedelerimiz ‘Burada Türkiye’ye 10 yıl yetecek altın var’ derdi”, “Kralın hazinesi buradaymış”, “Ermeniler, Rumlar altınlarını buraya gömmüş” gibi taleplerle yüzlerce kişi define aramak için ilgili kurumlara başvurdu.

1097 kazı kriterlere uyuyor diyerek izin verildi. Ancak küp küp altın bulma ümidiyle kazı yapan definecilerin hayalleri suya düştü. İzin verilerek yapılan kazıların hiçbirinde bir şey bulunamadı.

SOSYAL MEDYADA SEKTÖR KURDULAR

Yüzlerce define avcısının zengin olma hayali ise kaçak kazılar ve dolandırıcılar nedeniyle karakolda son buldu. Özellikle sit alanlarını kaçak kazılarla köstebek yuvasına çeviren defineciler, sosyal medyada adeta bir sektör oluşturdu.

Define aramak için gerekli malzemelerin satıldığı yüz binlerce üyesi olan sayfalar var. Öyle dolandırıcılar var ki para karşılığı cinleler define aranırsa sonuç alınabilir diyor.Define aramak isteyenlerin, arama yapacakları bölgenin bağlı olduğu mülki amire Define Arama Yönetmeliği’nde yer alan belgelerle birlikte bir dilekçe ile başvurmaları gerekiyor.

100 metrekarelik bir alanda define aranabiliyor.Eğer arazi sahipliyse arazi sahibinden noter onaylı izin alınması şartı bulunuyor.

Defineci kazmak istediği bölge gidecek olan yetkililerin yol masrafları, yevmiyeleri ve arazinin eski haline getirilmesi masrafını kendisi karşılıyor.

Eğer kazı sonrası Hazine’ye ait arazide define bulunursa yüzde 50’si bulan kişiye, özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde 40’ı arayıcıya, yüzde 10’u ise mülk sahibine veriliyor. İzinsiz olarak define arayanlar ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

define kazı sektör sayfa izin zengin miras tarihi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş