Danimarka'da Burka ve Peçe Artık Resmen Yasak

Danimarka'da mayıs ayında alınan radikal bir karar yürülüğe girdi. Artık Danimarka'da kamuya açık yerlerde peçe ve burka yasak!

Danimarka'da Burka ve Peçe Artık Resmen Yasak
Danimarka'da Burka ve Peçe Artık Resmen Yasak Hilal Mert

Danimarka'da mayıs ayında alınan radikal bir karar yürülüğe girdi. Artık Danimarka'da kamuya açık yerlerde peçe ve burka yasak! Geçen yıldan bu yana tartışılan burka ve peçe yasağı, parlamentoda yapılan oylamada, 30'a karşı 70 oy ile mayıs ayında yasalaşmıştı. Kamusal alanda burka ve peçe yasağını ihlal edenlere 1000 kron (700 lira) ceza kesilecek. Yasağı 4 kez ve daha fazla sayıda ihlal edenler ise her yeni ihlalde 10 bin kron (7 bin lira) para cezası kesilecek. Yapılan açıklamaya göre; polis burka ve peçeli kişilerin yüzünü açmayacak cezayı kestikten sonra evlerine dönmelerini isteyecek. Danimarka'da 150 ile 200 kadının peçe taktığı, sadece 3 kadının da burka giydiği tespit edilmişti.

Avrupa'daki bazı ülkelerde yürürlüğe giren peçe cezalarına muhalifliğiyle tanınan ve 6 ülkede 1500'den fazla ceza ödeyen Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz, Danimarka'daki peçe yasağı cezalarını da ödeyeceğini açıklamıştı.

Nüfusu 5,7 milyon olan Danimarka'da, Müslümanlar nüfusun yaklaşık yüzde 7'sini oluşturuyor.

Burka

Her taraftan kapalı, giyenin önünü görmesi için yüz kısmı kafesli çarşaf. Taliban yönetimi zamanında Afganistan'da giyilmesi zorunlu hale getirilmişti.

Peçe

Kadınların sokağa çıkarken yüzlerini örtmek için kullandıkları tül özelliğinde, ince ve siyah örtü, yüz örtüsü.

Danimarka Burka Peçe Yasak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor