Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Demirtaş, Akşener'i Geçti

Türkiye'de ilk kez yapılan Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi için oylama sona erdi, YSK oyları saymaya başladı. HDP'li Demirtaş İYİ Parti'li Akşener'i geçti...

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Demirtaş, Akşener'i Geçti
Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Demirtaş, Akşener'i Geçti Hilal Mert

Bugün Türkiye için tarihi bir gün! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Bugün de ilk kez bu sistemin ilk seçimi yapılıyor. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarıştı.

Bugün Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'da oy kullanma işlemi sona erdi. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu katılım %87 olarak açıklandı.

Anadolu Ajansı verilere göre sandıkalrın yüzde 91'i açıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP ve MHP'nin çatı adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 53 oy ile seçimi önde sürdürüyor. Erdoğan'ın ardından yüzde 31 ile CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce 2. sırada yer alıyor.

İYİ Parti'nin genel başkanı Meral Akşener ile HDP'nin eski eş genel başkanı tutuklu Selahattin Demirtaş  kıyasıya yarışıyor. Anadolu Ajansının son yayımladığı verilere göre; Selahattin Demirtaş: %7.71 , Meral Akşener ise %7.47 oy oranı aldı. İkisinin de oy oranı Cumhurbaşkanı olmaya yetmiyor...

hdp akp iyi parti selahattin demirtaş meral akşener erdoğan chp muharrem ince oylama seçim 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?