Cumhurbaşkanı Erdoğan Resmi Temaslar İçin Roma’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Papa Franciscus’un davetlisi olarak Roma’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Resmi Temaslar İçin Roma’da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Resmi Temaslar İçin Roma’da

Papa Franciscus’un davetlisi olarak Vatikan’da gerçekleştireceği görüşmeler için Roma’ya giden Recep Tayyip Erdoğan’ı Roma’da Türkiye Cumhuriyeti Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Murat Selim Esenli, Vatikan Protokol Müdürü Jose Bettancourt ve İtalya’yı temsilen Protokol Müdürü Riccordo Guariglia karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AB Bakanı Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve eşi Emine Erdoğan eşlik ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Excelsior Oteli'ne geçti.

Türkiye saati ile 11:30’da gerçekleşecek olan görüşmede Türkiye - Vatikan ilişkileri, Kudüs ile ilgili gelişmeler, Suriye ve bölgesel sorunların yanı sıra yabancı düşmanlığı ile İslam düşmanlığınını ele alınacağı bildirilirken Papa ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin ile görüşecek. 

Gerçekleşecek olan görüşmenin ardından Recep Tayyip Erdoğan İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile ile İtalya Cumhurbaşkanlığı Saraya Quirinale’de ikili bir görüşmede bulunacak. Burada gerçekleşecek olan ikili görüşmelerde Türkiye ve İtalya arasındaki siyasi, ekonomik, savunma sanayi alanlarındaki işbirlikleri ile birlikte Suriye, Irak ve Libya’daki son gelişmeler, Kudüs, terörle ve düzensiz göçlerle ilgili görüşmelerde gerçekleşecek. 

Görüşmelerin ardından ayrıca Recep Tayyip Erdoğan önde gelen İtalyan firmaların yöneticileriyle görüşecek. Erdoğan’ın bu ziyareti 59 yılın ardından Vatikan’da Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret olacak.

roma vatikan Recep tayyip erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş