Cumhurbaşkanı Adayları Oyunu Kullandı, Seçmene Mesaj Verdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçimi yapılıyor, oyunu kullanan Cumhurbaşkanı adayları sandık başında ne mesaj verdi?

Cumhurbaşkanı Adayları Oyunu Kullandı, Seçmene Mesaj Verdi
Cumhurbaşkanı Adayları Oyunu Kullandı, Seçmene Mesaj Verdi Hilal Mert

Bugün Türkiye için tarihi bir gün! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Bugün de ilk kez bu sistemin ilk seçimi yapılıyor. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarışıyor.

Bugün Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'a kadar da devam edecek. Ardından oy sayma işlemine başlanacak. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarışacağı çifte seçimde bugün 56 milyon 342 bin 263 seçmen oy kullanacak.

MUHARREM İNCE

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce memleketi Yalova 'da Saffet Çam Ortaokulu'nda oyunu kullandı. Aday İnce Saffet Çam Ortaokulu'na eşi, oğlu ve gelini ile birlikte gelmişti. Oyunu kullandıktan sonra kendini bekleyen gazetecilere kısa bir açıklama yapan aday İnce, "Seçim sonuçlarını Ankara'dan takip edeceğim. Akşam YSK'nın önünde olacağım" dedi.

MERAL AKŞENER

İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener oyunu, saat 10.30'da İstanbul Beylerbeyi'ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesinde kullandı. Oyunu kullandıktan sonra kendini bekleyen gazetecilere açıklama yapan aday Akşener "Çok farklı seçime gittik, gidiyoruz. Hem partili cumhurbaşkanını hem milletvekili seçiyoruz. Allah hayırlı uğurlu etsin. Demokrasilerde herşey tartışılabilir ama bir tek hür idaredeyle seçmenin verdiği yaptığı tercihin sandık sonuçlarına itiraz edemezsiniz. En önemli kelime de hür iradedir. Bu seçimlerin hem hayırlı olmasını hem gerçekten seçmenin hür iradesini yansıtmasını diliyorum. Bu iradenin yansıması için elimizden geleni yapacağız. Allah hiçbirinizi utandırmasın" dedi.

DOĞU PERİNÇEK

Vatan Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek de eşi Şule Perinçek saat 14.00 sıralarında Beşiktaş Gayrettepe Şair Nedim Ortaokulu'na geldi. Perinçek çifti oylarını 1154 numaralı sandıkta kullandı. Çıkışta kendini bekleyen gazetecilere açıklama yapan Perinçek, "Büyük Türk milleti, yarın dünya güneşin etrafında dönmeye devam edecek. Türkiye'nin önünde göreceksiniz 1-2 yıl içinde büyük çözümler var. Türkiye Atatürk rotasına tekrar girecek. Seçim sonuçlarını partiden takip edeceğim" diye konuştu.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı tutuklu Selahattin Demirtaş da oyunu tutuklu bulunduğu Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevinde kullandı. Aday Demirtaş'ın Twitter hesabından oy kullandıktan sonra açıklama yaptı;

"Biz de oyumuzu, cezaevinde kullandık. Herkesin sandığa giderek ülkenin geleceği için, tercihini demokrasiden yana kullanmasını diliyorum. Oy verme işleminin sakin ve huzurlu bir ortamda tamamlanmasını umuyorum. Sonuçların çok güzel olacağına inanıyorum. Hepimize hayırlı olsun."

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

AKP ve  MHP'nin çatı adayı Recep Tayyip Erdoğan da oyunu eşi Emine Erdoğan ile Üsküdar Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullandı. Üsküdar Saffet Çebi Ortaokulu'nda geniş güvenlik önlemleri alındı. Okul girişi bariyerle kapatılırken, oy kullanmak için okula gelenlerin üzeri arandı. Okul bahçesi yine bariyerlerle ayrıldı. Okul bahçesinde polis köpeği ile arama yapıldı. Kendini bekleyen gazetecilere açıklama yapan Erdoğan şöyle konuştu;

"Yüzde 50'yi aşkın bir seçmenin oy kullandığı öğrendik. Katılım iyi görünüyor. Bu seçimin başka bir özelliği de var. Bu seçimle beraber Türkiye adeta bir demokratik devrimi yaşayacak. Ülkemiz inşallah bundan sonraki süreci çok rahat bir şekilde sürdürecektir. Şu ana kadar ciddi bir sıkıntının olmadığı öğrendik, hayırlı olsun."

akp chp hdp iyi parti vatan partisi saadet partisi RECEP TAYYİP ERDOĞAN SELAHATTİN DEMİRTAŞ DOĞU PERİNÇEK Cumhurbaşkanı Adayı Oy Seçmen Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi Seçim MUHARREM İNCE MERAL AKŞENER Yalova Beyler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?