CHP: 'Seçim İkinci Tura Kaldı' Açıklaması Yapıldı Çünkü...

24 Haziran gecesi sandıkların tümü açılmadan "seçim 2. tura kalmıştır" açıklaması yapan Bülent Tezcan'ın sözleri için CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel açıklama yaptı

CHP: 'Seçim İkinci Tura Kaldı' Açıklaması Yapıldı Çünkü...
CHP: 'Seçim İkinci Tura Kaldı' Açıklaması Yapıldı Çünkü... Hilal Mert

16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile kabul edilen Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçimi 24 Haziran günü yapıldı. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimlerde ise 8 parti yarıştı. 24 Haziran günü Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'da oy kullanma işlemi sona erdi. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu katılım %88,2 olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan %52,4 Muharrem İnce ise %30,77 oy oranı aldı. CHP sözcüsü Bülent Tezcan Tayyip Erdoağan'ın zaferini ilan etmesi üzerine açıklama yaptı ve "Birileri erken davul zurna çalmaya başladı ancak Cumhurhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalmıştır. AA sandıkların yüzde 90’ının açıldığını açıklarken YSK halen sandıkların yarısının açıldığını açıklıyor" dedi..

Bugün, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel seçim akşamı Bülent Tezcan'ın yaptığı o konuşmaya açıklık getirdi;

"Seçimde, CHP 'nin kendi iç yapısı içinde oluşturduğu mobil ve internet tabanlı sisteminin kusursuz bir şekilde çalıştı, parti örgütlerinin girdiği veriler doğrultusunda, gece saatlerinde oy oranlarının büyük bir kısmını gördük. Özellikle büyük şehirlerde yüzde 100'e yakın sonuçlar aldık, yakın zamanda, analiz etmek isteyen kurum ve kuruluşlara kullandıkları seçim sisteminin sonuçlarını paylaşacağız.

 Sistemlerinde yaşanan bazı aksaklıkları tespit ederek, bunları çözme noktasında çalışmalar yaptık. Seçim günü oyların girilmesinde yaşanan aksaklığın en büyük sebebi, CHP dışındaki partilerden veri gelmesinde yaşanan sorunlar oldu. Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan açıklama yaptığında, henüz bizim sistemimizde sandıkların yüzde 5'i açılmıştı. Bu verilerle seçimin ikinci tura kalacağı görünüyordu. Veriler, yüzde 10'a ulaştığında da yine aynı ihtimal devam etti ama sandıklar açıldıkça farklı sonuçlar gelmeye başladı. Zaman içinde farkın kapanmayacak şekilde olduğu görüldü."

CHP'nin seçim sonuçlarını yakından takip ettik, gerekli analizleri yaptık. Osmaniye, Kahramanmaraş, Burdur gibi illerde küçük farklarla milletvekili çıkardık."

CHP ikinci tur Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi' Bülent Tezcan Muharrem İnce Erdoağan Onursal Adıgüzel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor