Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de gün geçtikçe kullanımı artan chia tohumu, lif ve protein deposu olan birçok faydası bulunan bir besin kaynağıdır.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?
Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de gün geçtikçe kullanımı artan chia tohumu, lif ve protein deposu olan birçok faydası bulunan bir besin kaynağıdır. Bu tohumu hep birlikte inceleyelim.

Chia Tohumu

M.Ö: 3500 yıllara kadar dayanan bir geçmişe sahip olan bu bitkinin ilk kez Azterkler tarafından kullanılmaya başlandığı tahmin edilmektedir.  Ana toprağı Güney Amerika olan bu bitki nane ailesine ait çiçekli bir bitkiden elde ediliyor. Özellikle Meksika Vadisi’nde yetişen bu bitki şimdilerde oldukça popüler besin kaynakların biri. Besin değerlerine inceleyecek olursak 100 gram chia tohumunun içerisinde 20.7 gram protein, 32.8 gram yağ, 41.8 gram karbonhidrat, 714 miligram kalsiyum ve 16.4 miligram demir bulunmaktadır.

Chia Tohumunun Faydaları

Bir adet chia tohumunun içinde bulunan omega 3 yağ asitleri ve Doymamış yağ asitleri sayesinde insan vücudundaki A, D, E, K gibi vitaminlerin emilmesine yardımcı olmaktadır.

Chia tohumu glüten içermemektedir. Özellikle çölyak hastaları başta olmak üzere sağlıklı yaşam adına tercih edilen bir besindir.

Midede çözünerek jel kıvamını alır ve karbonhidratları hızlı çözünmesini engeller. Karbon hidratın şekere dönüşümü yavaşlatarak kan şeker seviyesine normal seviyesinde koruyarak vücutta tokluk hissi uyandırır.

Chia tohumun içerdiği besin kaynakları sayesinde et ve balığın sağladığı faydayı sağlar.

Bir avuç tohumdan yaklaşık olarak %18’lik kalsiyum elde edilir. Bu oran sayesinde gerekli olan kalsiyum sağlanarak diş ve kemik sağlığına yardımcı olur.

chia tohumu nedir chia tohumu ne işe yarar chia tohumunun faydaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor