Çavuşoğlu Noktayı Koydu: YPG Astana Görüşmelerinde Yer Alacak Mı ?

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada Astana görüşmelerine ABD'nin davet edildiğini fakat YPG'nin görüşmelere katılmasının söz konusu bile olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu Noktayı Koydu: YPG Astana Görüşmelerinde Yer Alacak Mı ?
Çavuşoğlu Noktayı Koydu: YPG Astana Görüşmelerinde Yer Alacak Mı ?

9. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Bakan Çavuşoğlu gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu Basın Toplantısının ardından Ortadoğunun kaderini belirleyecek ortadoğu için Paris'e hareket edeceğini söyleyip sözlerine şöyle devam etti:"Tekrar müzakerelerin başlaması yönünde de ciddi bir çaba görüyoruz umarım İsrail ve Filistin arasında kalıcı bir çözüm için müzakereler tekrar başlar, biz Türkiye olarak bu sürece daha önceki dönemlerde olduğu gibi katkı yapmaya hazırız. Büyükelçiler konferansımızın başarılı geçtiğini söyleyebilirim. 2023 hedefini koyduk, milli değerler ve küresel hedefler dedik. Milli değerlerimizle nasıl bir dış politika izleyeceğiz? Nasıl vicdani ve girişimci dış politika izleyeceğiz? Bizden dünyadaki beklentiler, bunları değerlendirme fırsatı bulduk. Gelecek sene Büyükelçiler Konferansımızın 10'uncusunu düzenleyeceğiz, hangi konulara ağırlık vereceğiz, örneğin savunma sanayi gibi. Özellikle ekonomik ilişkilere çok önem veriyoruz savunma sanayi başta olmak üzere, ticaretimize, vizelerin kalkması ve iş adamlarımızın işlerinin en iyi şekilde takip edilmesi gibi turizmde çeşitliliğin sağlanması, değişik pazarlara açılması ve diğer önemli konuları değerlendirdik ama gelecek sene bunların üzerinde daha da duracağız." dedi.

Bakan Çavuşoğlu bir gazetecini  "ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner düzenlediği basın toplantısında bir açıklama yaptı, PYD'nin sahada temsiliyeti olduğunu söyledi. Bu nedenle eğer Suriye'de eğer bir barış görüşmesi sağlanacaksa mutlaka Suriye'deki tüm grupların da dinlenmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin de bu konudaki parametreleri belli aslında bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?"  sorusu üzerine Sorunun çözümü için ABD'nin rolünü inkar etmediklerini ve bu yüzden Astana görüşmelerine çağırdıklarını söyleyip sözlerine şöyle devam etti:" Bir terör örgütünü masaya davet edeceksen El-Nusra'yı da DAEŞ'i de davet et öyle saçmalık olur mu? Maalesef çok anlatmamıza rağmen giderayak bile şu anda ki yönetim bu konuda çok ciddi hatalar yapmaktadır. Şunu unutuyorlar bu tür davranışları, yanlış politikaları Türk toplumunda çok derin yaralar açıyor. Bu derin yaraların tamir edilmesi zaman alır. Giderayak ne zarar verirsek kardır anlayışıyla hareket ediyorlarsa artık kusura bakmasınlar biz yeni dönemde ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. Birbirine güvenen iki müttefik gibi yolumuza devam etmek istiyoruz ve bu konuda da umutluyuz, öngörüyoruz. Fakat şu andaki yönetimin PKK'ya YPG aracılığıyla destek vermesi, YPG'ye verdikleri silahlar PKK'nın elinde, Türkiye'deki terör saldırılarının sorumluları Kayseri olsun, İstanbul Beşiktaş Stadı'nın yanındaki saldırı, geçen sene Ankara'daki saldırılar bunların hepsi YPG kamplarından geliyor. Yani YPG ile PKK'nın bir farkı yok. O nedenle bu terör örgütlerine bir müttefikimizin, stratejik ortağımızın destek vermesi bizim için de kabul edilebilir değil. Dolayısıyla Astana'da YPG olamayacak. Terörü bırakırlar, Suriye'yi bölmekten vazgeçerler, Türkiye'de de terörü bırakırlar, bu fırsatlar verildi kendilerine niyetlerinin ne olduğunu gördük. Son Fırat Kalkanı operasyonu da bir kere daha gösterdi YPG'nin amacı DAEŞ'le mücadele etmek değil Suriye'yi bölmektir. Biz de Suriye'nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü, milli birlik ve beraberliği, kapsayıcı yönetim olsun diyoruz. O nedenle bu amaçları güden bir terör örgütünün müzakere masasında yeri olmaz. Neyi müzakere edecek? Suriye topraklarından şu kadarını istiyorum, bu kadarını bana verin, petrolün ve diğer kaynakların olduğu yerler benim olsun gerisi sizin olsun mu diyecek?" cevabını verdi.

astana çavuşoğlu ortadoğu ypg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?