California'da Yangın Söndürülemiyor: 8 Ölü

ABD'nin California eyaletinde geçen hafta pazartesi günü başlayan yangın hala kontrol altına alınamadı, can kaybı artıyor...

California'da Yangın Söndürülemiyor: 8 Ölü
California'da Yangın Söndürülemiyor: 8 Ölü Hilal Mert

ABD'nin California eyaletinde geçen hafta pazartesi günü başlayan yangın hala kontrol altına alınamadı. Yangın,  haftadır eyaletin kuzeyindeki Şasta kasabası ve Redin bölgesi başta olmak üzere 17 bölgede etkili ve 420 kilometrekarelik alanı etkisi altına almış durumda. Yangın yaklaşık 200 kilometrekarelik alanda etkili iken 5 kişinin ölümüne neden olmuştu, bugün gelen haberlere göre de ölü sayısı 8'e yükseldi.

Bölgede yaklaşık 850 ev kül oldu, 165 ev de hasar gördü. Yangınlar nedeniyle evlerinden tahliye edilenlerin sayısı 60 bine yaklaştı. Söndürme çalışmalarının yoğunlaştığı Şasta bölgesinde 10 bin kişinin evlerine dönmesine izin verildi ancak 27 bin kişi hala evlerine dönebilmiş değil! Hükümet, yangının çıktığı bölgede acil durum ilan etti! Bölgedeki sıcaklık ve yön değiştiren rüzgarlar, yangının kontrol altına alınmasını zorlaştırıyor. Söndürme çalışmalarına 12 bin itfaiyeci katılıyor. 420 kilometrekarelik alanı etkisi altına alan yangının sadece yüzde 23'ü kontrol altına alınabildi.

Geçen hafta da Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında ormanlık bölgede çıkan yangın çok şiddetli ve devamlı yön değiştiren rüzgâr nedeniyle kısa sürede Pendeli, Mati, Rafina, Vuças gibi sayfiye yerlerini sıçramıştı. 81 kişinin hayatını kaybettiği 100 'den fazla kişinin de yaralandığı felakat için önce OHAL sonra da yangında hayatını kaybedenler için de milli yas ilan edilmişti.

ABD California yangın can kaybı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor