Bursa’yı Alarma Geçiren Böceğin Türü Belli Oldu

Geçtiğimiz günlerde Bursa İnegöl’de bir ceviz bahçesinde poşet içerisinde bulunan böceğin türü belli oldu.

Bursa’yı Alarma Geçiren Böceğin Türü Belli Oldu
Bursa’yı Alarma Geçiren Böceğin Türü Belli Oldu

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, açıklamasında İnegöl’ün Kulaca Mahallesi’nde bir kişinin ceviz bahçesinde poşetin içerisinde kendilerince tanımlanamayan bir böcek türünün bulunduğunu ve bulunan böceklerle ilgili yerel ve ulusal basında 9 Nisan’da çıkan haberleri hatırlattı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan İnegöl İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olayla ilgili olarak bir ekip görevlendirdi. Görevlendirilen teknik ekip olayın gerçekleştiği bölgede araştırmalar yaparak böceğin türünü tespit etti. Ekip böceğin türünün Bakla Zınnı olarak tespit ettiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız “Sonuç olarak böceğin türünü ‘bakla zınnı’ olduğunu ve bu böcek türünün zararlı bir böcek türü olduğunu” belirtti.

Yıldız zararlı böcek türüne ilişkin "Zararlının erginleri, meyve ağaçları ve diğer kültür bitkilerinin çiçeklenme zamanında, çiçeklerin dişi ve erkek organlarını, polen tozlarını, yeni çıkan yaprakçıkları, hatta tomurcuk ve meyveleri yemek suretiyle büyük zararlara sebep olurlar. Larvaları meyve ağaçlarında önemli zarar meydana getirmez. En yoğun zararı ağaçların çiçeklenme döneminde yaptığı için döllenmeye yardımcı böceklere özellikle de bal arılarına zararlı olacağından kimyasal mücadele yöntemleri tercih edilmemektedir.” dedi.

Yıldız böceğin zarar vermemesi için gerekli çalışmaların başlatıldığına dikkat çekerek “Zararlıyla mücadelede kültürel önlemler tercih edilmekte olup uçan bir böcek türü olduğundan meyve bahçelerinde ağaçların altına konacak mavi leğenlerin içerisine bir miktar su doldurularak tuzaklar hazırlanmasıyla tedbir alınmaktadır.” dedi.

bursa böcek inegöl böcek bakla zınnı bakla zınnı nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş