Bülent Tezcan: Cumhurhurbaşkanlığı Seçimi 2. Tura Kalmıştır

Türkiye'de ilk kez yapılan Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi için oylama sona erdi, YSK oyları saymaya başladı. CHP sözcüsü Bülent Tezcan sayıma dair 2. açıklamayı yapıyor...

Bülent Tezcan: Cumhurhurbaşkanlığı Seçimi 2. Tura Kalmıştır
Bülent Tezcan: Cumhurhurbaşkanlığı Seçimi 2. Tura Kalmıştır Hilal Mert

Bugün Türkiye için tarihi bir gün! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Bugün de ilk kez bu sistemin ilk seçimi yapılıyor. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarıştı.

Bugün Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'da oy kullanma işlemi sona erdi. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu katılım %87 olarak açıklandı.

Anadolu Ajansından yayınlanan son verilere göre; sandıkların 95'i açıkladı ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın oy oranı %52,6 Muharrem İnce'nin ise 30,66.

CHP sözcüsü Bülent Tezcan Erdoağn'ın zaferini ilan etmesi üzerine açıklama yaptı. Tezcan'ın açıklaması şöyle;

  • Geride 40 milyon oy ve 110 bin sandık varken kimse kendisini Cumhurbaşaknı ilan etmesin. Arkadaşlarımız bu açıklamalara kulaklarını tıkayıp gözlerini açsınlar
  • Birileri erken davul zurna çalmaya başadı Cumhurhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalmıştır. AA sandıkların yüzde 90’ının açıldığını açıklarken YSK halen sandıkların yarısının açıldığını açıklıyor
  • Erdoğan’ın taş çatlasa çıkarabildiği oy yüzde 51’dir bu rakamın yüzde 50’nin altına düşeceği aşikardır. Biz buradayız parti binalarını terk etmeyeceğiz.
  • Gözlerinizi oy torbalarına dikin. Parti binalarını bırakmayın. Sisteme girin. Ne açıklarsa açıklasınlar, tutanakta yazan esastır.

CHP sözcüsü Bülent Tezcan oy sayımının ilk saatlerinde de açıklama yapmış ve "Anadolu Ajansı, 70'le başlayıp 51'de fit olacak. Daha önce referandumda yaptığı gibi planlaması bu. Milletin algısıyla pazarlık yapıyorlar. Ama öyle yağma yok. Suç üstü yakalandılar. Sobelendiler. Onların nasıl sobeleneceğini hep beraber göreceğiz. Çok net söylüyorum buna fırsat vermeyeceğiz" demişti.

 

chp akp erdoğan muharrem ince bülent tezcan anadolu ajansı ysk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş