BM Suriye’nin Geleceğini Oylayacak

Dünyada barışı sağlamak ve sürdürmek üzere kurulan Birleşmiş Milletler Suriye’nin geleceğini oyluyor.

BM Suriye’nin Geleceğini Oylayacak
BM Suriye’nin Geleceğini Oylayacak

Kuveyt ve İsveç’in çağrısı üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün Suriye’de 30 günlük ateşkes öngören tasarıyı oylayacak. Birleşmiş Milletlerin İsveç daimi üyesi tarafından yapılan açıklamada İsveç ve Kuveyt’in oylamanın en kısa sürede yapılması talebinde bulunduğunu açıkladı. İlan edilmesi istenen Suriye ateşkesinin, insani yardımın gerekli olduğu bölgelere ulaştırılması ve yaralıların bölgeden tahliye edilmesini mümkün kılması için istenildiği açıklandı. 

Geçtiğimiz günlerde Rusya’da Birleşmiş Millerlet Güvenlik Konseyi’nin Doğu Guta’daki durumu görüşmek üzere toplanması yönünde çağrı yapmıştı. Ortadoğu’da yaşanan bu durumları “karmaşık bir durum” olarak tanımlayan Rusya Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Vassily Nevenzia yaptığı açıklamada “ Suriye ordusunun savaştığı kişiler teröristler ve teröristler Şam’ı bombalıyor” dedi. Şam yönetiminin destekçisi olarak bilinen Rusya’nın bugün yapılacak olan oylamayı veto edip etmeyeceği ise bilinmiyor. 

ABD’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Nikki Haley ise Rus yetkilinin açıklamasına yönelik “Sivilleri hedef alan bu saldırların terörizmle mücadeleyle bir alakası olduğunun iddia edilmesi akıl almaz bir açıklamadır” ifadesini kullandı. Haley ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin tasarıyı destekleyeceğini ve Birleşmiş Milletlerin her üyesinin de tasarıyı desteklemesi gerektiğini açıkladı. 

Birleşmiş Milletler’de söz konusu tasarının kabul edilmesinin ardından 72 saat içinde yürürlüğe girmesi ve 72 saati takip eden 48 saat içerisinde de insani yardımların bölgeye ulaştırılması ve yaralıların bölgeden tahliyesinin yapılması bekleniyor.

birleşmiş milletler suriye amerika rusya şam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş