BM: 2.5 Milyon Mülteci İdlib'den Türkiye'ye Akın Edebilir

Birleşmiş Milletler, Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlib'de yürüttüğü harekât nedeni ile büyük bir mülteci akını konusunda duyuru yaptı

BM: 2.5 Milyon Mülteci İdlib'den Türkiye'ye Akın Edebilir
BM: 2.5 Milyon Mülteci İdlib'den Türkiye'ye Akın Edebilir Hilal Mert

Birleşmiş Milletler kısa adıyla BM, Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlib'de yürüttüğü harekât nedeni ile uyarında bulundu. Birleşmiş Milletler kısa adıyla BM'nin yaptığı uyarıya göre; İdlib vilayetinde yürütülen harekât büyük bir mülteci dalgasına yol açabilir.

BM'nin Suriye insani yardım koordinatörü Panos Moumtzis, bögede yaşayan 2.5 milyon sivilin ülkede gidebilecekleri bir yerlerinin kalmadığını söyledi ve ekledi "2.5 milyon sivilin yerinden edilmesinden ve Türkiye'ye yönelmesinden endişe ediyoruz… Gidebilecekleri başka bir yön kalmadı"

Alınan bilgiye göre; 2011 yılından bu yana Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle Suriye'den Türkiye'ye kaçan mülteciler sayısı 3.5 milyonu aşmış durumda. Geçtiğimiz hafta Cuma günü İdlib 'de düzenlenen bir hava operasyonunda 40'ın üzerinde sivilin ölmüş, Birleşmiş Milletler konuyla ilgili soruşturma açılması çağrısında bulunmuştu.

 NELER OLMUŞTU?

29 Nisan 2011'de Suriye’de yaşanan protesto ve iç çatışmaların bir insani krize dönmüşmesi nedeni ile Suriyeliler güvenlik endişesiyle ülkeyi terk etmeye başladı. Hatay’daki Cilvegöz Sınır Kapısı önünde sıralanan Suriyeliler için Türkiye kapıyı açar. İç savaştan, İŞİD zulmünden kaçan 12 milyon suriyeliden 4 milyon 200 bini ise ülkeyi terk etmek zorunda kalır. Bugün Suriye'den kaçan 4 milyon 200 bin Suriyelinin 3,5 milyondan fazlası Türkiye'de yaşıyor. 29 Nisan 2011'den Aralık 2017'ye kadar 3,5 milyondan fazla mülteciye 30 milyar dolar para harcandı.

Birleşmiş Milletler İdlib mülteci Suriye harekât Suriyeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş