Binali Yıldırım: Türkiye Aktif Rol Oynuyor!

Başbakan Binali Yıldırım 9. Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu.

Binali Yıldırım: Türkiye Aktif Rol Oynuyor!
Binali Yıldırım: Türkiye Aktif Rol Oynuyor!

Başbakan Binali Yıldırım 9. Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu.Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Terör örgütleri algı operasyonları Avrupa ağırlıklı olmak üzere devam ediyor. Bugün DEAŞ da PKK da Avrupa'da terör örgütü olarak tanınıyor. PKK'nın bayrağını da reklamını da Avrupa'nın her yerinde görüyoruz. Avrupa, dostumuz müttefikimiz, terör örgütleri arasında ayrım yapıyor. PKK'ya gelince müsamakar, DEAŞ'a gelince değil. Terör örgütlerini birini diğerine tercih etmek insanlığa dünya barışına yapılabilecek en büyük ihanettir. Dostlarımıza sürekli bunu söylüyoruz. Terör örgütlerinin hepsi aynı merkezden yönetilir. Bir terör örgütünü ile bir başkasını yok edemezsiniz. Terörle mücadeledeki başarının sırrı işbirliğidir, bilgi paylaşımıdır, terör örgütlerinin arasında ayrım yapmamaktır. Yaşadığımız acı tecrübeler, söylediklerimizin daha iyi anlaşılmasına vesile olmaktadır.

200 civarında ülkede Türkiye'nin bayrağını dalgalandırıyorsunuz, ülkemizin oralardaki gururusunuz. İşlerinizin kolay olmadığını biliyoruz. Türkiye bugün tek boyutlu değil, birçok boyuta sahip bir mücadeleyi tek başına sürdürmek mecburiyetindedir. Türkiye, asimetrik saldırı altındadır. Bir yandan PKK, bir yandan DEAŞ, bir yandan da FETÖ terör örgütüyle aynı anda kapsamlı bir mücadele yapıyor. Birçok ülke özellikle DEAŞ'la mücadelenin sadece lafını yapıyor. Fırat Kalkanı'yla Suriye'de Başika'da Irak'ta bu terör örgütüyle mücadeleyi Türkiye yapıyor. Bunu artık dünya görmelidir. Türkiye bölgenin istikrarı için çok büyük mücadele veriyor. Bizim hedefimiz ve amacımız dış politikada dostlukları artırmak, düşmanlıkları azaltmak. Bunu yaptığımız zaman hem bölgenin huzurunu, güvenliğini sağlayacağız, aynı zamanda da bölgesel barışa küresel barışa anlamlı bir katkı vermiş olacağız. Bunun da ötesinde milyonlarca günahsız insanın geleceğini kurtaracağız.

Etrafımız ateş çemberi. Suriye'de durum gittikçe kötüye gitti. Ülkenin acılarını sona erdirmek için hükümetimiz çok daha aktif bir rol aldı ve ateşkesi Rusya ve İran'ın da katkılarıyla başlattık. Bu, geç de olsa önemli bir adım. Mağdur insanların geleceğe yönelik umutları yeşerdi. Bununla da kalmadık, bu ateşkesi BM'ye taşıyarak bütün dünyaya mal ettik. Eğer burada iş kazası yaşamazsak, bundan sonrası artık siyasal çözüme giden yolun başlangıcı olarak. Türkiye yine aktif rol oynuyor."

binali yıldırım başbakan büyükelçi çankaya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Apple'ın Dev Ekranlı Yeni iPhone X'i Nasıl Olacak?
Apple'ın Dev Ekranlı Yeni iPhone X'i Nasıl Olacak?
Dublin'den Dalaman'a Uçak Seferleri Başladı, Turist Akını Bekleniyor
Dublin'den Dalaman'a Uçak Seferleri Başladı, Turist Akını Bekleniyor