Bin 100 Tonluk Zeynel Bey Türbesi Karayolu İle Taşındı

Batman’ın Hasankeyf bölgesinde yer alan Zeynel Bey türbesi, sular altında kalma tehlikesinden dolayı taşınması kararı verilmişti. Bin 100 tonluk Zeynel Bey Türbesi 4 saat gibi bir sürede yeni yerine taşındı.

Bin 100 Tonluk Zeynel Bey Türbesi Karayolu İle Taşındı
Bin 100 Tonluk Zeynel Bey Türbesi Karayolu İle Taşındı

İnsanlığın ilk yaşadığı bölgelerden olan tarihi Hasankeyf Bölgesi’nde yer alan Zeynel Bey Türbesi, o bölgenin en kıymetli eserlerinden bir tanesi. Hasankeyf’in sular altında kalma riski olmasından dolayı ilk olarak Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması kararlaştırıldı. Hollandalı ve Türk Mühendisler 1100 tonluk türbeyi kara yolu ile 4 saatte başka bir yere taşıdı.

Bakıldığında 1100 tonluk türbe kara yolu ile taşınması imkansızdı. Hollandalı mühendisler tam 192 tekerli özel bir sistem kurdu ve türbe bu sistemin üzerine konuldu. Karayolu üzerinden götürülen Zeynel Bey Türbesi hava durumundan dolayı 8 saatte götürülmesi planlanırken 4 saat gibi bir sürede götürüldü.

Bu konuyla alakalı tecrübeli olan Hollandalı mühendisler bu zamana kadar yeni yapıları bu yöntemle taşıdıklarını ama ilk kez bu kadar değerli ve tarihi bir yapıyı taşıdıklarını dile getirdiler.

Temelinden sökülen Zeynel Bey Türbesi yeni belirlenen yere götürüldü. Götürülen türbe özel silindirik bir temel yapılarak, onun üstüne oturtulacak. Bu silindirik temeli de Hollandalı mühendisler kontrolünde yapılacak.

ZEYNEL BEY KİMDİR?

Zeynel Bey Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu olduğu ve türbenin tam 650 yıllık olduğu söylendi.

zeynel bey türbesi zeynel bey türbesi taşınması hasankeyf zeynel bey hasankeyf türbe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek