Beyaz Saray: Trump, Rahip Brunson Bırakılmadığı İçin Hayal Kırıklığı Yaşıyor

İzmir'de ev hapsinde bulunan ABD'li Rahip Andrew Brunson hakkında Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi...

Beyaz Saray: Trump, Rahip Brunson Bırakılmadığı İçin Hayal Kırıklığı Yaşıyor
Beyaz Saray: Trump, Rahip Brunson Bırakılmadığı İçin Hayal Kırıklığı Yaşıyor Hilal Mert

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve tutuklu yargılanan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson için 18 Temmuz'da görülen duruşmada İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk halinin devamına hükmetmişti. Brunson, avukatı İsmail Cem Halavurt aracılığıyla sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek bu karara itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren mahkeme, Brunson'un İzmir'deki adresinde "konutunu terk etmekten yasaklanması" ve yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına karar vererek tahliyesini kararlaştırdı.

ABD ise bu kararı olumlu karşılamadı ve Türkiye İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanına yaptırım kararı aldıç. ABD'nin Türkiye'ye açtığı bu soğuk savaş sadece yaptırım ile kalmadı dolar 7TL'ye çıktı, Türkiye'den alınan çelik ve alüminyum ürünlerinin vergilerini de yüzde 20'den yüzde 50'e çıkardı. Son olarak da Türkiye'ye satacağı F-5 savaş uçaklarının teslimatını askıya aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen gün yaptığı açıklamaya göre; ABD, FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla Türkiye'de yargılanan din adamı Andrew Craig Brunson'un 15 Ağustos saat 18.0'a kadar serbest bırakılmasını istedi. Erdoğan da bunun mümkün olmadığını ifade etti. Ayrıca Erdoğan Amerika merkezl, teknoloji devi Apple ürünlerine de boykot kararı aldı.

Erdoğan'ın bu açıklamalarından sonra Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders'tan açıklama geldi. Sözcü Sarah Sanders, Türkiye’de Brunson ve tutuklu bulunan diğer Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılmadığına dikkat çekti.

"Başkan Trump Türkiye'nin Brunson'ı serbest bırakmaması nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşıyor.  Türkiye’de tutuklu bulunan diğer Amerikan vatandaşları da serbest bırakılmadı. Türkiye'ye doğru şeyi yapmaları ve bu bireyleri serbest bırakmaları konusunda çağrılarımızı sürdüreceğiz."

Sanders, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Türkiye Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile Beyaz Saray'daki görüşmesine de değindi. Bolton'ın görüşmede Kılıç'a konuyla ilgili endişelerini anlattığını bildirdi.

Beyaz Saray Trump Rahip Brunson amerika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor