Batman İl Sınırının Değiştirilmesi İçin Kampanya Başlattılar

Güneydoğu Anadolu bölgesinin incisi olan Batman şehri için başlatılan kampanya oldukça dikkat çekiyor...

Batman İl Sınırının Değiştirilmesi İçin Kampanya Başlattılar
Batman İl Sınırının Değiştirilmesi İçin Kampanya Başlattılar Hilal Mert

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir il olan Batman için uluslararası kampanya platformu Change.org'da ilginç bir kampanya başlatıldı. Change.org'da kampanya başlatan Kemal Atakan Kırca'nın amacı ise Batman il sınırının değiştirilmesi! Atakan Kırca, Batman Valiliği'ne gönderilmek üzere Batman'ın il sınırının dünyanın en çok tanınan çizgi roman karakteri Batman'ın (Yarasa Adam) logosuna göre yeniden düzenlenmesini istedi.

Sosyal medyada yoğun bir şekilde paylaşılan kampanya şu ana kadar 2 binden fazla kişi tarafından imzalandı. Belediyenin nasıl bir cevap vereceği merak konusu...

NELER OLMUŞTU?

2008 yılında Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, kentinin ismini kullanarak para kazandığını iddia ettiği 'Batman' filmi yapımcısına dava açmaya hazırlandıklarını, şu anda da davanın ABD'de mi yoksa Türkiye'de mi açılması gerektiği konusunda araştırma yaptıklarını söyledi. Kazanılacak davadan elde edecekleri tazminatı da, Batmanlı kadınlar ve sokak çocukları için kullanacaklarını söyleyen başkan, "Batman Belediyesi bu konuda isim hakkında sahip olan bir kenttir, telif hakkı Batman'a ait olan bir kenttir. Batman, yasalarda ve uluslararası dilde de bu şekilde kullanılıyor. Aynı zamanda bu ülkenin de bir kenti durumunda. Bundan herhangi bir şüphemiz yok tabi. Bizim şu anda üzerinde durduğumuz, açılması gereken davalar Türkiye'de midir, yoksa o ülkenin yasalarıyla mı açılması gerekiyor? Bu konuda sıkıntılarımız var" dedi. İngilizcedeki Batman ile, Batman kent isminin farklı anlamlarda olduğunun belirtilmesi ve gerçekten bu davayı kazanacağına inanıp inanmadığının sorulması üzerine ise Kalkan, 'Batman'ın 'ağırlık' anlamına geldiğini, ancak farklı anlamların kendilerini ilgilendirmediğini söyledi. Kalkan, "Bunu tabi hukuk belirleyecektir. Mahkemeler bunu ortaya koyacaktır. Biz şu anda mahkemenin açılacağı yeri araştırıyoruz. Büyük ihtimalle de ABD'de açılması gerekiyor. Yakın süreçte oradaki hukukçularla görüşeceğiz. Davanın açılması gerekiyorsa ve davayı kazanma şansı varsa biz durmadan dava açacağız" dedi.

Batman kampanya Yarasa Adam Change.org Kemal Atakan Kırca
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor