Başbakan'dan Sert Tepki; "Alçakça bir katliamdır"

Başbakan Binali Yıldırım, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını protesto eden silahsız sivillerin İsrail askerleri tarafından katledilmesini şiddetle kınadı.

Başbakan'dan Sert Tepki;
Başbakan'dan Sert Tepki;

Başbakan Yıldırım; “Bugün ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e daha önce taşıma kararı neticesinde Büyükelçilik açılışı için İsrail’le beraber Kudüs’te kutlama yapıyor, Amerika, İsrail Büyükelçilik açılışını kutluyor, eğlence yapıyorlar. Aynı zamanda da, kendi haklarını, bağımsızlıklarını, topraklarını, çoğu işgal edilmiş vatanlarını kurtarmak, feryatlarını dünyaya duyurmak için genç silahsız siviller bu olayı protesto ederken, İsrail askeri gözünü kırpmadan 43’e varan masum, savunmasız Filistinliyi şehit ediyor, 2 bine yakın yaralı var. Bu bir alçakça bir katliamdır. Şiddetle kınıyoruz. “

ABD’nin Türk İslam Birliği tarafından alınan Kudüs kararını yok saydığını ifade Başbakan Yıldırım, “Türkiye olarak, İslam Birliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle İstanbul Zirvesinde alınan karar, hemen arkasından Birleşmiş Milletler’in belki de tarihinde ender görülecek şekilde büyük bir ittifakla aldığı Amerika’nın Kudüs kararını kınaması, uluslararası hukuk adeta yok adeta yok sayılmış ve nihayet inatla bu elçilik taşıma kararı uygulamaya konmuştur. Bu açıkça bir tahriktir, açıkça bir devleti yok saymaktır, Filistin’i yok saymaktır, haklarını, hukuklarını gasp etmektir” dedi.

Amerika’nın sivilleri katleden İsrail yönetiminin yanında yer almasını eleştiren Başbakan Yıldırım, “ABD bu insanlık suçuna ortak olmuştur, bunun bilinmesini istiyoruz. Türkiye olarak bu kararı bir kez daha şiddetle kınıyoruz, yok hükmünde sayıyoruz, bunun da bilinmesini istiyoruz. Ramazan’a günler kala burada büyük bir orantısız güç kullanılarak böyle bir katliamın gerçekleştirilmesini Türkiye olarak, İslam alemi olarak, insanlık olarak kabul etmemiz mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım; “Filistinli şehit kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diyen Başbakan Yıldırım, “Türk milletinin dayanışmasının, kardeşliğinin ve Türk Devletinin, Türk Hükümetinin her türlü yardım ve desteğinin dün olduğu gibi, bugün de, gelecekte de Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağını ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

kudüs israil abd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş