Barış Atay, HDP'den Milletvekili Seçildi

Muhalif kişiliği ile tanınan ve bir dönem tutuklu bulunan oyuncu Barış Atay, HDP'den vekil olmuştu, seçilmeyi başardı...

Barış Atay, HDP'den Milletvekili Seçildi
Barış Atay, HDP'den Milletvekili Seçildi Hilal Mert

Arka Sıradakiler dizisindeki 'Saffet' rolüyle ünlenen oyuncu Barış Atay muhalif kişiliği ile tanınıyordu. Kasım 2013'te CNN Türk'te yayınlanan Mesut Yar ile Burada Laf Çok programında yaptığı konuşma nedeni ile tutuklandı ve bir dönem tutuklu kaldı.

Atay o konuşmasında "Mülteciler Hatay'da sınırdan elleri kollarını sallayarak geçiyor, gece peşmerge oluyorlar gündüz belediye parkında oturuyorlar. Suriye meselesi görmezden geliniyor. Esad'a gösterilen tepki neden şimdi gösteriliyor neden daha önce gösterilmedi? orada farklı bir dolap dönüyor" ifadelerini kullanmaıştı. Ayrıca Atay'ın rol alacağı bazı olaylar içeriği nedeni ile sakıncalı bulunmuş ve seyirci karşısında çıkması yasaklanmıştı.

Dün yapılan HDP hiç bir ittifakın içinde yer almadı ve tek başına %10 barajını geçerek %11,52 oy almayı başardı. Bu oy oranı ile HDP meclise 68 vekil sokmayı da garantiledi. 27. dönem milletvekili seçiminde seçilen 600 milletvekilinin arasında oyuncu Barış Atay da seçildi ve HDP'nin Hatay milletvekili olarak meclise giröeye hak kazandı.

24 Haziran günü yapılan seçimde Hatay'dan AK Parti'den 4, CHP'den 4, MHP'den 2, HDP'den ise 1 vekil meclise girdi. Bu sonuçlara göre HDP'nin milletvekili adayı Barış Atay oldu. Mualif kişiliği ile tanına gazeteci Ahmet Şık da HDP saflarından meclise girmeye hak kazandı. Ahmet Şık İstanbul milletvekili olarak meclisete yer alacak.

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı tutuklu Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %8,36 oy oranı alarak 3. sırada yer aldı. Seçimi %52,55 oy oranı ile Erdoğan kazandı.

HDP Burada Laf Çok Selahattin Demirtaş Ahmet Şık Hatay milletvekili Esad Erdoğan Barış Atay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?