Bakanlık, Terör Mağduru Ailelerden Ödediği Tazminatı Faiziyle Geri İstiyor...

PKK'lilerin bombalı saldırısında hayatını kaybeden Eda Okyay, Ufuk Yücedeniz ve Deniz Tutum'un ailelerine verilen tazminatlar, İçişleri Bakanlığı'nca geri istendi

Bakanlık, Terör Mağduru Ailelerden Ödediği Tazminatı Faiziyle Geri İstiyor...
Bakanlık, Terör Mağduru Ailelerden Ödediği Tazminatı Faiziyle Geri İstiyor... Hilal Mert

Kuşadası'nda 16 Temmuz 2005 tarihinde Kadınlar Denizi'ne giden minibüs PKK 'liler tarafından konulan bomba ile patlatılmıştı. Bombanın patlatılmasıyla, Deniz Tutum (21), Ufuk Yücedeniz (23), Eda Okyay (24), İrlandalı Tana Whalen (17) ve İngiliz vatandaşı Helyn Bennett (21) yaşamını yitirdi. Saldırıda 13 kişi de yaralandı.

Olay gününden 9 ay sonra kanlı eylemi gerçekleştiren M.S.K. Elazığ'da yakalandı. İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan M.S.K., 5 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası aldı.

Terör saldırısında can veren Deniz Tutum, Ufuk Yücedeniz ve Eda Okyay'ın aileleri, Aydın Valiliği'ne yaptıkları tazminat başvurusunda bulundu ama sonuç alamadı. Tazminat başvurusundan sonuç alamayan aileler 13 yıl önce Aydın İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Favayı gören yerel mahkeme, ölenlerin ailelerine devletin 70'er bin TL tazminat ödemesine karar verdi, İçişleri Bakanlığı ailelere bu paralarını ödedi. Ödeme yaptıktan sonra tazminat tutarını fazla bulan İçişleri Bakanlığı , dava dosyasını Danıştay'a gönderdi.

Dosyayı inceleyen Danıştay 10'uncu Dairesi, terör saldırısında 'Devletin hizmet kurusu bulunmadığı' gerekçesiyle kararı bozdu ve tazminat ödenmesine gerek olmadığına hükmetti. Davaya yeniden bakan Aydın İdare Mahkemesi, bu kez Danıştay'ın bozma gerekçesine uydu, tazminat ödenmemesine karar verdi. Yerel mahkemenin ilk kararının tam tersi yönde yeni bir karar vermesiyle şoke olan aileler, bir kez daha Danıştay'a itiraz dilekçesi gönderdi.

Hayatını kaybeden gençlerden Eda Okyay'ın ailesinin başvurusunu 10'uncu Hukuk Dairesi, Ufuk Yücedeniz ile Deniz Tutum'un ailelerinin itirazlarını ise Danıştay 15'inci Hukuk Dairesi kabul etti ve 10'uncu Hukuk Dairesi de 15'inci Hukuk Dairesi de dilekçeyi reddetti. Bu kez aileler bu kez de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na karar düzeltme başvurusunda bulundu. Karar düzeltme talebinde bulunan Eda Okyay'ın babası Azmi Okyay'ın yaptığı bu itiraz da kabul edilmedi. Kızının ölümünden sonra yüksek mahkemeden gelen kararla bir kez daha yıkılan Azmi Okyay, son umut olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Ufuk Yücedeniz ile Deniz Tutum'un dosyalarını inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Eda Okyay için verilen kararın aksine iki gencin ailesinin yaptığı itirazı haklı buldu. İçişleri Bakanlığı avukatları, haklı gerekçe gösteren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na davanın tekrar görüldüğü Aydın İdare Mahkemesi'ne Eda Okyay hakkında verilen ret kararını gerekçe gösterip davanın bir kez daha reddedilmesini istedi. Aydın İdare Mahkemesi bakanlığın reddedilme kararını kabul etti ve Ufuk Yücedeniz ile Deniz Tutum'un aileleri alehine karar verdi. Bu gelişme üzerine Ufuk Yücedeniz ile Deniz Tutum'un aileleri, yeniden Danıştay'a temyiz başvurusunda bulundu.

Danıştay'ın kararından sonra İçişleri Bakanlığı avukatları Deniz Tutum'un babası Şahin Tutum'dan 2005 yılında ödedikleri 70 bin TL tazminatı, faiziyle birlikte geri istedi. Bu davanın Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam ettiği bilgisi geldi. Öte yandan Eda Okyay'ın ailesinin son umudu, Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak olan karara kaldı. Buradan da ailenin istediği sonuç çıkmazsa, ödenen 70 bin TL tazminat, 13 yıllık faiziyle birlikte devlet tarafından geri alınacak.

Acılı aileler, daha önce, aynı saldırıda ölen İngiliz turist Helyn Bennet ve İrlandalı Tana Whalen için devletin 1 milyon 200 bin pound ödediğini iddia etmişti. Ancak bu konuda yetkili makamlarda resmi bir açıklama yapılmamıştı...

Kuşadası PKK İzmir Terör saldırısı Tazminat Danıştay İçişleri Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş