Bahçeli: MHP Meclis'in Kilit Partisi Oldu, Denetleme Görevimiz Var

Türkiye'de ilk kez yapılan Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi için oylama sona erdi, gayri resmi sonuçlara göre MHP lideri Devlet Bahçeli konuşma yapıyor...

Bahçeli: MHP Meclis'in Kilit Partisi Oldu, Denetleme Görevimiz Var
Bahçeli: MHP Meclis'in Kilit Partisi Oldu, Denetleme Görevimiz Var Hilal Mert

Bugün Türkiye için tarihi bir gün! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Bugün de ilk kez bu sistemin ilk seçimi yapılıyor. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarıştı.

Bugün Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'da oy kullanma işlemi sona erdi. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu katılım %87 olarak açıklandı.

Anadolu Ajansı verilerine göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sayılan oy oranı % 97,2, milletvekili için sayılan oy oranı ise %96,8.

Gayri resmi sonuçlara göre; Erdoğan: 52,61 - İnce: 30,76 - Demirtaş: 8,15 - Akşener: 7,41 - Karamolluoğlu: 0,89

Gayri resmi sonuçlara göre zaferini ilan eden Cumhur İttifakı'nın müttefiki MHP lideri Devlet Bahçeli konuşma yapıyor;

"Hepinizi selamlıyorum. Bu gün tarihi bir gün yaşıyoruz. 24 Haziran seçimlerinde milletin kutlu iradesi tecelli edilmiştir. Aziz milletimiz geleceğini yeni sistemde görmüştür. Cumhurbaşkanlığı seçimde ilk turda sonuçlanmış, kriz bekleyenler şaşkına dönmüştür.

Çok değerli milletvekili sayısına ulaşmıştır. MHP bugün tarihi bir başarıya imza atmıştır. Meclis'in kilit partisi olduk, denetleme görevimiz var. Gecenin bu vaktinde gelen ya da gelemeyen dava arkadaşımı ve yurttaşlarımı candan kucaklıyorum."

chp akp mhp recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimi oylama ysk anadolu ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?