Babalar da Doğum Sebebiyle Yarı Zamanlı Çalışma İzni Alabilecek

Son açıklanana göre çalışan anneler doğum izni alabilir ve ileriki zamanlarda da yarı zamanlı çalışma hakkına sahip olabilirken, artık erkekler de yeni bir bebeği olduğu zaman yarı zamanlı çalışma hakkı olabilecek.

Babalar da Doğum Sebebiyle Yarı Zamanlı Çalışma İzni Alabilecek
Babalar da Doğum Sebebiyle Yarı Zamanlı Çalışma İzni Alabilecek

Ülkemiz her sosyal devlet gibi bir çok konuda mağduriyetleri gidermeye çalışmakta ve bu konuda oldukça güzel adımlar atılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptığı son açıklamada, normalde annelerin hamilelik dönemi ve doğumdan sonra bir süre için izin alabilmesi ve daha sonraki dönemler için yarı zamanlı çalışma haklarına sahip olabilecektir. Bununla birlikte yapılan son açıklamalara göre kamu çalışanlarından olan babalar da doğumdan sonra 2 – 6 ay arasında yarı zamanlı çalışmak için izin alma hakkına sahiptir. Bu süre içinde çalıştığı yer, mutlaka izin vermek durumundadır.

Kamu çalışanı olup doğum yapan anne ek olarak doğum parası ve çocuk parası alsa da izinleri ücretsiz izin olmaktadır. Bununla birlikte babalar doğum için yarı zamanlı çalışma izni alan babalar da bu sürede yarı zamanlı ücret alacaktır.

Dünyada hiçbir sosyal ve gelişmiş devlet, doğum sırasında babalar için bu şekilde bir izin vermemektedir. Ama ülkemiz ilk kez böyle bir şey başlatıp, babalara da böyle bir hak tanımıştır. Bu hakkı ise eğer doğum yapan annenin yanında duracak bir kişi bulunmayabilir diye vermişlerdir.

babalara doğum sebebiyle yarı zamanlı çalışma baba yarı zamanlı çalışma baba doğum izni anne
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spotify, Yeni Arayüz Modunu Test Ediyor
Spotify, Yeni Arayüz Modunu Test Ediyor
Facebook,
Facebook, "Yahudi Soykırımı" Kararını Açıkladı