Atasözleri ve Deyimler Kitabında Skandal İfadeler Yer Aldı! "Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir"

Eğitimci yazar Abbas Güçlü, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaokul öğrencilerine gönderdiği atasözleri ve deyimler kitabında yer alan skandal bir örneği sosyal medya hesabından paylaştı...

Atasözleri ve Deyimler Kitabında Skandal İfadeler Yer Aldı!
Atasözleri ve Deyimler Kitabında Skandal İfadeler Yer Aldı! Hilal Mert

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaokul öğrencilerine gönderdiği atasözleri ve deyimler kitabında yer alan skandal bir örneği Eğitimci yazar Abbas Güçlü ortaya çıkardı! Sosyal medya hesabından paylaşarak bu skandalı kamuoyu ile paylaşan Güçlü'nün paylaşımına göre, çocuklara dağıtılan kitapta yer alan örnekler arasında "On beşindeki kız ya erde gerek ya yerde" de bulunuyor... 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Ömer Asım Aksoy'a ait Atasözleri ve Deyimler kitabında yer alan cinsiyetçi ifadelere karşı, kitabı ortaokul öğrencilerine tavsiye etmesi geçtiğimiz yıllarda da zaten gündeme gelmiş ve tepki çekmişti.

Konuyu yeniden gündeme getiren Abbas Güçlü, Twitter hesabından, kitapta 2080 numaralı örnek olarak "On beşindeki kız ya erde gerek ya yerde" ifadeleri yer alıyor. Örneğin açıklaması ise şu şekilde yapılıyor:

"Kız on beş yaşına ulaştı mı evlendirilmelidir. Evlendirilmezse anneyi, babayı güç durumda bırakacak çok üzücü olaylar çıkabilir. Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir"

Abbas Güçlü henüz ortaokul çağındaki çocuklara böyle bir örneğin okutulmasına tepki göstererek "Acaba Sn M.E.Bakanının bu kitaptan haberi var mı?" diye de yazdı.

Eğitimci yazar Abbas Güçlü ortaya çıkardığı bu ifadeler sonrası kitabın yazarından ve MEB'den bir açıklama gelmedi...

Atasözleri ve Deyimler Skandal Abbas Güçlü Milli Eğitim Bakanlığı ortaokul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?