Aşıyı Reddeden Ailelere 2 Yıla Kadar Hapis Cezası Öngörülüyor

Asıl mesleği doktorluk olan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, TBMM Başkanlığı'na aşı ile ilgili kanun teklifi sundu.

Aşıyı Reddeden Ailelere 2 Yıla Kadar Hapis Cezası Öngörülüyor
Aşıyı Reddeden Ailelere 2 Yıla Kadar Hapis Cezası Öngörülüyor Hilal Mert

Aşıya karşı toplumda gelişen tavır giderek büyüyor. Sağlık Bakanlığı, aşı konusunda doğru bilinen yanlışlar olduğuna dikkat çekiyor. Çocuklu aileleri ve vatandaşları bilgilendirmek için ‘asi.saglik.gov.tr’ adlı internet sitesini bile kuran Bakanlık, internet sitesinde özetle şu bilgilere yer verdi;

"Bağışıklama insan sağlığı açısından günümüzde en etkili ve ucuz halk sağlığı müdahalelerinden biridir. Aşılar sadece aşı olanları korumanın dışında, hastalığın toplumda aşı olmamış bireylere yayılmasını da önler. Yapılan çalışma ile aşılamanın herhangi bir nedenle kesintiye uğraması durumunda, çocuk yaş grubunda, yılda aşı ile önlenebilir hastalıklardan kaynaklanan 14 bin 296 ölüm gerçekleşeceği hesaplandı.

Bugün itibarıyla 13 hastalığa karşı rutin aşılama hizmeti veriliyor. Bu kapsamda doğan her bebeğin aşı takvimine uygun olarak Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz, Poliomyelit (çocuk felci), Hepatit-B, Hepatit A, Suçiçeği, Hemofilus Influenza Tip B Menenjiti ile Konjuge Pnömokok (zatüre) aşıları tüm bebeklerimize ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanıyor. Bakanlığımızca temin edilip kullanılan aşıların içinde domuz ürünü bulunmuyor.”

Asıl mesleği doktorluk olan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, TBMM Başkanlığı'na aşı ile ilgili kanun teklifi sundu. Aycan'ın TBMM'ye sunduğu kanun teklifiyle, zorunlu aşıların yapılmasını engelleyen ebeveynlere 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep ediliyor.

Anayasa Mahkemesi'nin, bu konuda net ifadelerin kanunlarda yer alması gerektiğine hükmettiğini aktaran vekil Aycan, bu konuda henüz yasal düzenleme yapılmadığını ifade etti.

Geçmişte Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise aşı reddi sonucunda kızamık salgınının başlayabileceğini söylemişti.

Aşı Hapis çocuk TBMM ebeveyn Anayasa Mahkemesi Sefer Aycan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor