Asayiş Kontrolü Uygulamalarında Yeni Dönem Başladı

Türkiye genelinde yürütülen "Türkiye Güven Huzur" uygulamasında bir ilk yaşandı.

Asayiş Kontrolü Uygulamalarında Yeni Dönem Başladı
Asayiş Kontrolü Uygulamalarında Yeni Dönem Başladı

Türkiye’nin belli yerlerinde bulunan asayiş kontrol yerlerinde yeni dönem başladı. Yeni uygulama ile birlikte artık Emniyet ve jandarma ekiplerinde “seçiciler” de görev yapacak. Seçici kontrol esnasında davranış, tavır ve hareketlerine göre şüpheli gördüğü kişileri ekiplere bildirecek. Asayiş kontrol ekipleri ayrıca artık 4 kontrol görevlisi ve 1 seçiciden oluşacak. 

Ülkemizde yürütülen “Türkiye Güven Huzur” uygulamasında yeni bir dönem başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyon kapsamında ilke kez riskli analizi yapabilen ve suçlu profiline ve suçlu psikolojisine hakim olan kriminoloji eğitimi almış olan “seçiciler” olarak adlandırılan uzmanlarda bu uygulama esnasında görev yapacak. 

Türkiye genelinde başlatılan “Türkiye Güven Huzur” uygulamasının 10’uncusu geçtiğimiz gün düzenlendi. Türkiye genelinde eş zamanlı olarak başlatılan uygulama esnasında başta terör, asayiş ve narkotik olmak üzere aranan şahısların yakalanması, suç delillerinin ele geçirilmesi ve suç işleme amacındaki kişilerin caydırılması hedeflendi. Yürütülen operasyonda ekipler insanların haklarına saygılı, özgürlüklerine ve güvenliklerine önem veren bir yöntemle birlikte mevcut olan huzur ve güven ortamının devam etmesini amaçladı. 

Daha önce Türkiye genelinde 9 kez düzenlenen uygulamanın 10’uncusunda bir ilk yaşandı. 81 ilde yürütülen operasyonda 10 bin 444 ekip görev aldı. Ekipler 4 kontrol görevlisi ve 1 seçiciden oluştu. Ekiplerin içerisinde yer alan seçicilere özellikle uygulamada her vatandaşı rahatsız ve tedirgin etmemeleri için görev verildiği açıklandı. Bu konuda eğitim almış kişiler tarafından oluşan seçiciler kişilerin yüz mimiklerinden suçlu olup olmadığını anlayabiliyor.

türkiye güven huzur asayiş kontrol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş