Anadolu Ajansı : İYİ Parti'nin Oy Oranı Yüzde 10'nu Aştı

Türkiye'de ilk kez yapılan Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi için oylama sona erdi, YSK oyları saymaya başladı. Millet İttifakında yer alan İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 10'u geçti...

Anadolu Ajansı : İYİ Parti'nin Oy Oranı Yüzde 10'nu Aştı
Anadolu Ajansı : İYİ Parti'nin Oy Oranı Yüzde 10'nu Aştı Hilal Mert

Bugün Türkiye için tarihi bir gün! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Bugün de ilk kez bu sistemin ilk seçimi yapılıyor. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarıştı.

Bugün Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'da oy kullanma işlemi sona erdi. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu katılım %87 olarak açıklandı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edildikten sonra MHP'den ayrılan arkadaşları ile İYİ Parti'yi kural Meral Akşener'in partisi girdiğ iilk seçimlerde yüzde 10'dan fazl aoy oranı almayı başardı. En temel rakibi MHP ise şuan yüzde 11 oy oranına sahip.

Meclise 45 milletvekili sokmayı başaran İYİ Parti seçime CHP ve Saadet Partisi'nden oluşan Millet İttifakı ile girmişti. İttifakın oyu yüzde 10'u aştığı için meclise milletvekili sokma imkanı yakalayan İYİ Parti seçime eğer tek başına girseydi yüzde 10 oy oranını geçtiği için yine meclise milletvekili sokma imkanına sahip olacaktı.

Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi İYİ Parti Meral Akşener CHP Saadet Partisi Millet İttifakı yüzde 10 baraj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?