AKP'li Belediye Seçim Yasaklarını Deldi

AKP'li başkan tarafından yönetilen Eyüp Belediyesi seçim yasaklarını deldi ve kaldırması gereken afişleri kaldırmadı

AKP'li Belediye Seçim Yasaklarını Deldi
AKP'li Belediye Seçim Yasaklarını Deldi Hilal Mert

Bugün Türkiye için tarihi bir gün! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Bugün de ilk kez bu sistemin ilk seçimi yapılıyor. Seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarışıyor.

Bugün Saat 08:00 itibariyle oy verme işlemi başladı, saat 17.00'a kadar da devam edecek. Ardından oy sayma işlemine başlanacak. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarışacağı çifte seçimde bugün 56 milyon 342 bin 263 seçmen oy kullanacak.

Dün akşam saat 18.00 itibari ile seçim yasakları başladı. Seçim yasaklarına rağmen bazı gazeteler manşetlerinde hala aday Erdoğan'ı konu aldı, AKP'li belediyelerden olan Eyüp Belediyesi de Erdoğan'ın afiş ve bilboardlarını indirmedi. 

İşte bugün sabah 06'dan gece 24.00'a kadar geçerli olan o yasaklar;

  1. 24 Haziran Pazar günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesi yasak.
  2. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında hiç kimse, 5237 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.
  3. Kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak.
  4. Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.
  5. Alkollü olmamak şartıyla oy verme günü saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.
  6. 23 Haziran saat 18.00'dan 24 Haziran saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından adayların propaganda çalışmaası, seçimler ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
  • Radyo ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.
  • 21.00'den sonra bütün yayınlar erbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılabilir.
  • Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde aynı hükümler, 8 Temmuz tarihinde de geçerli olacak.
  • Seçimlerin başlamasından bitimine kadar seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etme görevi YSK'da olacak. YSK'nın kararları aleyhine başka bir merciye başvurulamayacak.
AKP Eyüp Belediyesi afiş yasak seçim yasakları erdoğan 24 haziran genel seçimler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş