Ahmet Şık, İstanbul HDP Milletvekili Seçildi

Yaptığı mit tırları haberi nedeni ile tutuklu yargılanan ve sonrasında serbest bırakılan gazeteci Ahmet Şık, HDP'den vekil olmuştu, seçilmeyi başardı...

Ahmet Şık, İstanbul HDP Milletvekili Seçildi
Ahmet Şık, İstanbul HDP Milletvekili Seçildi Hilal Mert

Türkiye, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçiminin dün yaptı. 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel 8 parti seçimlerde yarıştı. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partiler ittifak şeklinde sandıkta yarıştı, çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu, katılım oranı %87 olarak açıklandı.

600 milletvekilinin seçildiği seçimde birçok ünlü isim de meclise girmeye hak kazandı. Bunlardan biri de Cumhuriyet gazetesinde çalışırken yaptığı 'mit tırları' haberi nedeni ile tutuklu yargılanan Ahmet Şık'tı. Yargıla sürecinde serbest bırakılan Ahmet Şık çıkar çıkmaz yaşadıklarına tepki olarak HDP'den milletvekili aday adayı oldu ve genel merkez Ahmet Şık'ı İstanbul milletvekili olarak gösterdi.

Dün yapılan seçimlerde HDP hiç bir ittifakın içinde yer almadı ve tek başına %10 barajını geçerek %11,52 oy almayı başardı. Bu oy oranı ile HDP meclise 68 vekil sokmayı da garantiledi. Bu vekillerden biri de Ahmet Şık oldu. Sonuçların büyük orandan netleşmesi sonrası HDP'den İstanbul milletvekili seçilen Ahmet Şık Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu’nun önünde bekleyenlere şu açıklamayı yaptı;

"Biraz zor olacak ama rica ediyorum kimse moralini bozmasın. Adil bir süreç değildi. Devletin bütün kaynaklarını kendisine kullanan bir suç örgütüne karşı bu ülke bir direniş gerçekleştirildi. Çıkan sonuç bize şunu söylemiyor: Enseyi karartacağız ve her şeyi bırakacağız. Hiçkimse merak etmesin ne pes edeceğiz ne de bu ülkeyi karanlığa teslim edeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz.

Partilerin yaptığı açıklama bize bunu işaret ediyor. Ben bunun adil bir sonuç olduğuna inanmıyorum. Kimse de inanmayacak. Bu iktidar zaten meşruiyetini yitirmişti, bu seçim de meşru olmayan biçimde iktidarını sürdüreceğini gösteriyor. Ama ben şuna inanıyorum; orada oturamayacaklar. Çünkü biz varız ve hiçbir yere gitmiyoruz.

Bu daha başlangıç. Hiçbirimiz yılgınlığa düşmeyeceğiz. Eğer yılgınlığa düşersek işte o zaman kaybedeceğiz. Karşımızda bir faşizm var, bir mafya var. Yılgınlığa düşersek işte o zaman kaybedeceğiz. Direnmediğimiz yerde kaybedeceğiz."

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı tutuklu Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %8,36 oy oranı alarak 3. sırada yer aldı. Seçimi %52,55 oy oranı ile Erdoğan kazandı.

Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi hdp ahmet şık istanbul milletvekili demirtaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?