Afrin’de Hafta Sonu Neden Kayıp Verildi, İşte Detaylar

Askerimiz hafta sonu 10 kayıp verdi

Afrin’de Hafta Sonu Neden Kayıp Verildi,  İşte Detaylar
Afrin’de Hafta Sonu Neden Kayıp Verildi,  İşte Detaylar

Hafta sonu Afrin’de verilen kayıpların detayları belli olmaya başladı.

10 Şubat'ta meydana gelen YPG saldırısında 10 askerimiz şehit düşmüştü. Aynı gün ATAK T-129 taktik saldırı helikopterinin düşürülmesiyle de 2 askerimiz şehit olmuştu. İşte hafta sonu verilen kayıpların detayları

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun birlikte gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 10 Şubat günü Afrin'de yapılan harekatta  10 askerimiz arazide, 2 askerimiz de düşen helikopter de şehit oldu. Özgür Suriye Ordusu unsurlarında da 10'a yakın savaşçının öldüğü öğrenildi. Bilanço, TSK unsurlarının 20 Ocak'ta başlayan Zeytin Dalı Harekatında verdiği en büyük kayıp oldu.

Hatay’ın Hassa ve Kırıkhan ilçelerinin Suriye sınırı ile birleştiği noktanın doğusundaki Afrin Racu beldesinin 6 kilometre doğusunda gerçekleşen çatışmada 10 askerimiz ve bu hatta düşen helikopterimizde de 2 askerimiz şehit oldu.

Saldırının detayları

Saldırı anıyla ilgili bilgi veren güvenlik kaynakları, çatışmanın yaşandığı tepeyi tutan komando birliklerine 70-80 kişilik sivil grubun yaklaşması üzerine askerlerin havaya uyarı atışı yaptığını, uyarı atışını dikkate almayan kalabalığın ilerleyişini sürdürmesi üzerine 16 kişilik komando timinin grubu durdurmak amacıyla hareket ettiğini, kalabalığa yaklaşan time sivillerin arasından el bombaları atıldığını, bu sırada köy içinde gizlenen PYD/PKK'lıların silah ve roketlerle saldırıya geçtiğini aktarıyor.

Sivil kıyafetlerle yapılan saldırılar kapsamında ilk temasta 16 kişilik timden 9 askerin şehit olduğu, düşen helikopterin de saldırıya müdahaleye giderken hedef olduğu kaydedildi.

Çatışmanın başlamasının ardından sivillerin kaçarak yeniden köye döndüğü, 40 civarında PYD/PKK'lının yardıma giden komandolar tarafından etkisiz hale getirildiği, diğerlerinin ise kaçtıkları öğrenildi. Bölgenin birkaç saat sonra tamamen temizlendiğini, köşeye sıkışan PYD/PKK'lıların sivillerin içine karıştığı bildirildi.

Afrin Harekatı Afrinde verilen kayıplar Afrinde neden kayıp verildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş